,Svůj další život nevidím ve vrcholové politice.‘ Chovanec po téměř šesti letech opustí sněmovnu

Bývalý ministr vnitra a exhejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec z ČSSD se do konce března vzdá mandátu poslance. Řekl to podle České televize v Plzni na nedělním krajském sjezdu. Jako důvod uvedl, že nesouhlasí s účastí sociální demokracie ve vládě.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:21 13. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Milan Chovanec účast sociální demokracie ve vládě kritizoval dlouhodobě. V neděli pak řekl, že se rozhodl po zralé úvaze. Na sjezdu přitom obhájil své místo v čele plzeňské krajské ČSSD.

Blížící se sjezd ČSSD

Sociální demokracii čeká 1. a 2. března v Hradci Králové volební sjezd, kde budou členové vybírat vedení strany. Stávající předseda Jan Hamáček zatím získává podporu většiny krajů, kde se už konference sociálních demokratů konaly. Podpořili ho v Liberci, v Pardubickém, Královéhradeckém, Středočeském kraji a Plzeňském kraji.

„Chtěl jsem to říct dneska kolegům na konferenci, protože oni mi ten mandát dali,“ řekl Milan Chovanec v České televizi. „Předsedu strany (Jana) Hamáčka jsem informoval, tuším, v prosinci, dodal.

„Nechci ve své podstatě kazit integritu klubu sociální demokracie, protože já se opravdu neumím radovat z toho, že vládneme s ANO a myslím si, že je lépe odejít,“ podotkl.

Po odchodu z parlamentu se chce několik měsíců věnovat sobě, zejména svému zdraví, se kterým má prý kvůli stresu znovu problémy. 

Svůj další život nevidím ve vrcholové politice. Zůstanu aktivním řadovým občanem,“ uzavřel Chovanec.

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu pro Radiožurnál dodal: „Informaci mám již několik týdnů. Pan poslanec Chovanec mě o svém rozhodnutí informoval před Vánocemi. Já jeho rozhodnutí chápu a respektuji.

Podle webu volby.cz by měl Chovance ve sněmovně nahradit starosta Stříbra a bývalý dlouholetý poslanec Václav Votava z ČSSD. Ten v neděli řekl, že se zatím nerozhodl, jestli funkci poslance přijme.

„Je to příliš čerstvé. Pan Chovanec oznámil, že odejde do konce března a do té doby se také já rozhodnu,“ uvedl Votava.

ČSSD jako fíkový list?

Bývalý úřadující předseda sociální demokracie Chovanec nepodpořil loni v červenci při hlasování o důvěře vznikající koaliční vládu ANO a ČSSD. Někdejšímu ministrovi vnitra vadilo mimo jiné to, že menšinový kabinet musí při hlasování spoléhat na podporu KSČM.

Vláda ANO a ČSSD

ANO a ČSSD mají dohromady 93 poslanců, a ve dvousetčlenné Sněmovně tedy potřebují pro své návrhy získat vždy ještě podporu některé z dalších stran. Kabinet vládne s podporou KSČM.

„Slíbil jsem, že budu svůj mandát vykonávat ‚podle svého nejlepšího vědomí a svědomí'. Svědomí je ryze individuální záležitost a nelze jej podřídit kolektivnímu rozhodnutí, uvedl.

Spolupráci s ANO předtím odhlasovali členové ČSSD ve stranickém referendu. Chovanec nicméně uvedl, že je v rozporu s jeho svědomím umožnit vznik vlády, kde bude ČSSD plnit roli „fíkového listu“.

O Milanu Chovancovi

Osmačtyřicetiletý Chovanec je plzeňský rodák. Do roku 1989 pracoval ve státní bance, po revoluci začal podnikat. Členem ČSSD je od roku 1997.

V roce 2009 vystudoval bakalářský obor na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni. Regulérnost jeho studia ale byla v médiích zpochybňována mimo jiné proto, že jej absolvoval během několika měsíců. Výtkám o době studia se ale bránil. Titul Bc. nicméně nepoužívá. 

Byl také hejtmanem Plzeňského kraje, od roku 2013 poslancem a od ledna 2014 do prosince 2017 ministrem vnitra. V roce 2017 také působil jako úřadující předseda ČSSD po rezignaci tehdejšího předsedy Bohuslava Sobotky.

Chovanec byl v roce 2013 jedním z aktérů takzvané lánské schůzky u prezidenta Miloše Zemana, kde někteří sociální demokraté rokovali o povolební perspektivě právě bez Sobotky. I dlouhou dobu poté byl vnímaný jako muž, který jde proti Sobotkovi a jako jeden z vůdčích mužů konzervativního křídla strany.

Milan Chovanec z ČSSD | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

jel, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme