Česko se dál potýká se sněhem, silničáři vyjeli i v noci. Vlaky mají i několikahodinová zpoždění

Kalamitní stav, stovky nehod, tisíce domácností bez elektřiny. Sníh včera výrazně komplikoval život v Česku. Nejhorší byla situace v jižních Čechách a na Vysočině. Třeba u Humpolce stála na dálnici D1 dvacetikilometrová kolona několik hodin. EG.D eviduje na jihu Čech 2400 odběrných míst bez proudu. Poruchy od rána odstraňuje. Nejvíce jsou na Českokrumlovsku, Prachaticku a Českobudějovicku.

Praha (Aktualizováno: 10:16 3. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mráz, led, zima, auto, sníh (ilustrační foto)

Během pátku napadlo místy až 75 centimetrů sněhu a dalších 25 se přidalo během soboty | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V neděli bude podle předpovědi oblačno až zataženo. Sněžit bude hlavně na východě. Situace je podstatně klidnější, problémy se sněhem ale přetrvávají. Téměř všechny vlaky z Ostravy jsou zpožděné, některé až o šest hodin. Kvůli počasí vlaky v neděli ráno v Česku nejezdily na devíti úsecích, většinou ještě kvůli následkům sobotního sněžení. Část spojů byla omezena kvůli kalamitám v zahraničí.

D1 na Vysočině je plně průjezdná. Kamiony v kraji mají problémy na některých silnicích nižších tříd, uvedla policie. Někde se tvoří sněhové jazyky.

Na jihočeských silnicích je tenká vrstva sněhu. Silničáři jezdili v noci s veškerou technikou. Proti sobotní kalamitě je stav klidný, řekli silničáři. Zbytky sněhu leží i na silnicích ve středních Čechách, místy se může na vozovce objevit náledí

Během pátku napadlo místy až 75 centimetrů sněhu a dalších 25 se přidalo během soboty. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) v kraji vyhlásil kalamitní stav, který platí i v neděli. Hasiči v sobotu vyjeli více jak tisíckrát, což byl pětinásobek denního průměru. V drtivé většině se jednalo o popadané stromy přes silnici nebo koleje.

Firma EG.D evidovala v sobotu ráno kvůli sněhu 29 poruch na vedení vysokého napětí a do odpoledne počet poruch stoupl na 41. Bez proudu bylo k poledni asi 10 500 odběrných míst, nejvíc na jihu Čech. V 18.00 se podařilo počet míst bez elektřiny snížit na asi 3200.

Energetická firma ČEZ ráno evidovala 5900 domácností bez elektřiny, nejvíce ve Středočeském kraji. V 18.30 uvedla, že počet domácností bez proudu klesl na 1600. Společnost Pražská energetika problémy nezaznamenala. 

mst, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme