Soud vyhověl senátorům a zákon o ranveji na Ruzyni zrušil

Ústavní soud vyhověl skupině senátorů a zrušil zákon o vzletové a přistávací dráze na pražském ruzyňském letišti. Norma měla výstavbu druhé dráhy výrazně urychlit, ale po verdiktu se bude řídit stejnými pravidly jako jakákoliv jiná stavba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha Ruzyně | Foto: Marie Matúšů

Podle soudkyně Ústavního soudu Dagmar Lastovecké jsou ustanovení zákona protiústavní z několika důvodů: "Hlavní důvody, proč Ústavní soud zrušil tento zákon, jsou asi tři. První je porušení principu dělby moci. S tím souvisí také to, že takovýto postup eliminuje nebo alespoň minimalizuje soudní přezkum. A ten třetí důvod se promítá do nerovnosti ohledně ochrany vlastnických práv."

Jak Lastovecká dál uvedla, soud už podobným způsobem rozhodl v jiném případě: "Ústavní soud už jednou zrušil zákon o vnitrozemské plavbě, tedy tu část, která se týkala rozvoje a modernizace Labe. A to v podstatě ze stejných důvodů."

Podle mluvčí Letiště Praha Evy Krejčí se soudní verdikt na výstavbě dráhy nijak neprojeví: "Zákon, o kterém rozhodoval Ústavní soud, nemá vliv na pokračování přípravy paralelní dráhy. Tento zákon umožňoval zejména vyvlastnění potřebných pozemků a byl koncipován v době, kdy je letiště nemělo k dispozici."

Letiště Praha tedy počítá s tím, že ranvej bude stát za pět až šest let. Pražský magistrát zatím rozhodnutí soudu komentovat nechtěl, učiní tak až dostane rozsudek písemně.

Zákon o vzletové a přistávací dráze na Letišti Praha přestane platit ve chvíli, kdy bude vyřazen ze Sbírky zákonů.

Přečtěte si také:
Lidovci trvají na koaliční dohodě k privatizaci Letiště Praha
Vláda zamítla návrh opozice na zákaz privatizace ruzyňského letiště
Sociální demokraté nesouhlasí se způsobem privatizace ruzyňského letiště
Vláda schválila další krok k privatizaci letiště v pražské Ruzyni
Vláda podpořila přímý prodej pražského letiště jednomu uchazeči
Stát chce prodat pražské ruzyňské letiště

Katka Brezovská, Květa Moravcová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme