Píka, Gott i Prymula. Podívejte se, koho letos vyznamenal prezident Miloš Zeman

Celkem 38 osobností ocenil prezident Miloš Zeman ve středu u příležitosti výročí založení Československa. Jsou mezi nimi třeba komunisty zavražděný generál Heliodor Píka, zesnulý zpěvák Karel Gott nebo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Jejich seznam uveřejnila prezidentská kancelář na webu. Tradiční předávání na Pražském hradě se kvůli epidemii koronaviru nekonalo. Nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva, dostane šest osobností.

PŘEHLED Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Miloš Zeman oznámil, že předá státní vyznamenání například (zleva) generálu Heliodoru Píkovi, zpěváku Karlu Gottovi, končícímu ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi nebo předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému

Prezident České republiky Miloš Zeman oznámil, že předá státní vyznamenání například (zleva) generálu Heliodoru Píkovi, zpěváku Karlu Gottovi, končícímu ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi nebo předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému | Foto: Post Bellum / Michaela Danelová | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Seznam vyznamenaných 28. října

Řád bílého lva vojenské skupiny I. třídy

genmjr. v.v. František Chábera, in memoriam

Československý vojenský pilot a válečný stíhač. Patřil k těm, kteří ve druhé světové válce bojovali za osvobození Československa od počátku války až do vítězného konce. Po roce 1939 ve Velké Británii létal v RAF u 312. československá stíhací peruť, později 96. peruť nočních stíhačů.

Od roku 1944 sloužil v Sovětském svazu. Jeho jméno má ve svém čestném názvu i „tygří“ letka, 221. taktická letka generála Františka Chábery, která aktivně udržuje jeho odkaz a uchovává jeho památku.

plk. Josef Koukal, in memoriam

Stíhací pilot, hrdina bitvy o Británii. Při jednom z leteckých soubojů havaroval a byl těžce popálen na 72 procentech těla. Léčba trvala téměř rok. Navzdory utrpěným zraněním se rozhodl vrátit k létání a nastoupit znovu do bojů.

‚Není ve mně zloby, nenávisti ani pomstychtivosti.‘ Od popravy generála Heliodora Píky uplynulo 70 let

Číst článek

genmjr. v.v. Miloslav Masopust

Přímý účastník bojů 1. čs. armádního sboru v SSSR na východní frontě a při osvobozování vlasti. Při bojích u Dukly byl zraněn. Za hrdinství byl vyznamenán Čs. válečným křížem 1939, v roce 2019 byl prezidentem Milošem Zemanem jmenován do vojenské hodnosti generálmajora.

divizní generál Heliodor Píka, in memoriam

Účastník bojů Československých legií v Rusku, následně bojoval i na západní frontě ve Francii. Za 2. světové války sloužil zejména jako atašé a velitel mise Československé armády v Moskvě. Po návratu do vlasti v roce 1945 byl jmenován zástupcem náčelníka hlavního štábu Československé armády a povýšen do hodnosti divizního generála.

Po únorovém puči v roce 1948 byl zatčen a neprávem obviněn ze špionáže ve prospěch Velké Británie a další vlastizrádné činnosti. Ve vykonstruovaném soudním procesu byl odsouzen k trestu smrti oběšením, který byl vykonán v Plzni 21. června 1949. K plné občanské rehabilitaci generála Píky došlo až po roce 1989.

Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy

Karel Gott, in memoriam

Zpěvák a malíř. Prodalo se více než 50 milionů jeho hudebních nosičů, což z něj učinilo nejúspěšnějšího českého interpreta všech dob. Získal celkem 42krát ocenění Zlatý slavík, stejně jako mnoho dalších hudebních cen.

Roman Prymula

Epidemiolog a politik. V letech 2009 až 2016 byl ředitelem Fakultní nemocnice v Hradci Králové, poté působil jako náměstek ministra zdravotnictví, předsedal Ústřednímu krizovému štábu aktivovanému kvůli pandemii onemocnění covid-19. V září 2020 byl jmenován ministrem zdravotnictví vlády České republiky. Významnou měrou se zasloužil o zvládnutí první vlny epidemie v České republice.

Prymula na postu ministra na konci října končí kvůli zveřejněným fotografiím deníku Blesk, na kterých je zachycen, jak vychází v noci z pražské restaurace, a to v době, kdy bylo zakázáno provozovat stravovací zařízení, a bez roušky usedá do služebního auta.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy

Pavel Rychetský

Politik, právník a od srpna 2003 předseda Ústavního soudu České republiky. Mezi lety 1990 a 2013 byl místopředsedou nejdříve československé a později české vlády. Na začátku nového tisíciletí byl několik let také ministrem spravedlnosti.

Medaile Za hrdinství

Jana Březinová

Zdravotní sestra v důchodu, která vypomáhala v Litomyšlské nemocnici v období koronavirové pandemie.

nstrm. Petr Lang, in memoriam

Příslušník vězeňské služby Věznice Heřmanice, který byl zastřelen 10. prosince 2019 při útoku v ostravské nemocnici, kdy kryl vlastním tělem svoji dceru.

prap. Vladimír Šupa

Osudovým se mu stalo zahraniční nasazení v Afghánistánu v rámci AČR ISAF PRT LOGAR. S vozidlem najel na minu a utrpěl částečnou amputaci dolní končetiny. Pracuje jako lektor-instruktor u 41. mechanizovaného praporu v Žatci.

Medaile Za zásluhy I. stupně

Jiří Běhounek

Od roku 2008 až do října 2020 byl hejtmanem Kraje Vysočina, předtím byl lékařem se specializací v oboru ortopedie. Od ledna 2020 je pověřeným předsedou Asociace krajů ČR.

Karel Brückner

Fotbalový trenér a bývalý hráč. S českým národním týmem pak postoupil na všechny šampionáty, o které hrál kvalifikace. V roce 2004 dovedl reprezentační mužstvo k bronzové medaili na Mistrovství Evropy.

Mimořádnou cenu Neuron získal virolog Cihlář. Vyvinul Remdesivir, který pomáhá lidem s covidem

Číst článek

Tomáš Cihlář

Biochemik a virolog, viceprezident americké společnosti Gilead Sciences. Podílel se na vývoji přípravku Remdesivir původně určeného k léčbě eboly. Ten se ukázal jako potenciálně účinný k léčbě koronavirové infekce covid-19.

Josef Černý

Josef Černý, známý jako Jožka Černý, je jedním z nejznámějších moravských zpěváků lidových písní. Bývá označován za krále lidových písní, prodal více než milion nosičů. Některé písně se staly legendárními, například Když sem šel z Hradišťa.

Petr Čornej

Historik specializující se na dějiny pozdního středověku, zvláště husitství, a na historiografii.

Vladimír Dohnal

Předseda představenstva a zakladatel společnosti Top Hotels Group, která téměř dvacetkrát uspěla v soutěži Českých 100 nejlepších. Firma pronajímala prostory, kde sídlil Zemanův při obou volbách hlavy státu. Dohnal má podle deníku Blesk vazby na prezidenta, se kterým byl v roce 2014 v Číně.

Josef Dvořák

Herec a divadelní ředitel. Působil v Kladivadle v Ústí nad Labem nebo v divadle Semafor. Objevil se třeba v seriálech Nemocnice na kraji města a Rozpaky kuchaře Svatopluka nebo filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. Propůjčil také svůj hlas několika večerníčkům, jako je Maxipes Fík nebo Bob a Bobek.

Eva Erbenová

Izraelská spisovatelka původem z Děčína. Roku 1941 byla deportována s rodinou do Terezína, o tři roky později pak do koncentračního tábora v Osvětimi. V dubnu 1945 se jí podařilo utéci z pochodu smrti. Po válce se rozhodla emigrovat.

Státní vyznamenání

Propůjčením nebo udělením státních vyznamenání České republiky jednotlivým osobnostem oceňuje stát jejich vynikající občanské zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky práce, úsilí o obranu vlasti, hrdinské a další výjimečné činy.

Státní vyznamenání v současné podobě byla ustanovena zákonem z roku 1994 a poprvé byla udělena 28. října 1995. Státní vyznamenání mají v Československu tradici již od roku 1922, kdy byl zřízen Československý Řád bílého lva.

Prezidenti mohou udělit či propůjčit Řád bílého lva, Řád T. G. Masaryka a medaile Za zásluhy a Za hrdinství. Návrhy na propůjčení nebo udělení vyznamenání předkládají hlavě státu Poslanecká sněmovna, Senát a vláda. Prezident však může propůjčit nebo udělit vyznamenání i bez jejich návrhu, k jeho rozhodnutí je ale potřeba kontrasignace předsedy vlády. Vyznamenáni mohou být čeští občané 1. ledna a 28. října, cizinci kdykoli.

Nejvíce státních vyznamenání udělil první český prezident Václav Havel v roce 1998, kdy vyznamenal 90 lidí. Mezi lety 1995 a 2002 jich pak udělil více než 400. Jeho nástupce v prezidentské funkci Václav Klaus pak během desetiletého působení na Pražském hradě každoročně 28. října uděloval mezi 20 a 30 vyznamenáními.  

Současný český prezident Miloš Zeman nejméně vyznamenání udělil při první příležitosti v roce 2013, a to 29. Zatím nejvíce jich udělil loni, kdy ocenil 42 osobností.

Jaroslav Falta

Bývalý profesionální motokrosový závodník. Byl zvolen českým motokrosařem století, startoval deset sezon ve dvanáctidílném seriálu mistrovství světa v kubatuře do 250 ccm. Osmkrát byl v šampionátu mezi desítkou nejlepších.

Václav Fanta

Umělecký fotograf. Ve 20 letech se dozvěděl o své retinopatii, což je nezastavitelný degenerativní proces onemocnění sítnice. I přes postupně se zhoršující zrak si za svou profesi i celoživotní zálibu vybral fotografování. Živil se profesionálním fotografováním třeba pro mikrobiologický ústav Akademie věd nebo pro Mladou frontu. Byl přizván také k fotografování sovětského kosmonauta Jurije Gagarina při loučení s prezidentem Antonínem Novotným v Praze.

Karel Fiala, in memoriam

Filmový herec, operní, operetní a muzikálový pěvec, tenorista. Jeho nejznámější filmovou rolí je komedie Limonádový Joe aneb Koňská opera.

František Hezoučký

Byl hlavním inženýrem spouštění všech čtyř bloků jaderné elektrárny v Dukovanech. Na konci 90. let jako ředitel divize výstavby jaderné elektrárny v Temelíně spustil oba nové bloky.

Jiří Jelínek

Profesor v oblasti trestního práva, kriminologie a kriminalistiky na Univerzitě Karlově. Je autorem první české monografie o trestní odpovědnosti právnických osob. Od června loňského roku je členem Legislativní rady vlády ČR.

Jaroslav Matýs

Psychiatr, jeden z autorů reformy dětské a dorostové psychiatrie. Je soudním znalcem a lektorem v psychoterapii.

Daniel Miklós

Náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost. Během koronavirové krize na jaře 2020 byl klíčovým členem řízení resortu ministerstva vnitra, aktivně se účastnil jednání Krizového štábu ministra vnitra a velkou měrou se zasloužil o zvládnutí první vlny pandemie.

Václav Nedomanský

Bývalý československý hokejový útočník a trenér. Je členem Síně slávy IIHF (1997), Síně slávy českého hokeje (2002) a Hokejové síně slávy (2019).

Petr Nováček

Historik, novinář a politický komentátor. Jehož komentáře a analýzy vysílají především stanice Radiožurnál a Plus. Je držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky a novinářské ceny Opus Vitae, udělované Nadací Český literární fond, za celoživotní tvorbu.

Balabán, Mašín a Morávek. Poslanci navrhli na vyznamenání odbojáře, ale i virologa a Jožku Černého

Číst článek

„Jestli je mezi novináři osobnost, která si zaslouží obdržet státní vyznamenání, pak je to bezpochyby dlouholetý komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. Srdečně mu k udělení této pocty gratuluji. Jeho bravurní komentáře vnitropolitického dění patří k ozdobám vysílání stanic Radiožurnál a Plus,“ komentoval Nováčkovo ocenění generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

„Vždy jsem obdivoval jeho výjimečné analytické schopnosti i to, jak k našim posluchačům, díky své úžasné paměti, dokáže mluvit bezprostředně spatra, nikoli z papíru.“

Jiří Ošecký, in memoriam

Dlouholetý starosta obce Vintířov na Karlovarsku. Stal se Osobností roku Karlovarského kraje, za jeho starostování obec také zvítězila v soutěži Vesnice roku.

Jan Rýdl

Majitel společnosti TOS Varnsdorf, výrobce obráběcích strojů. Firmu s více než stoletou historií spolu s kolegy manažersky privatizoval a vyvedl z krize. V roce 2018 obdržel ocenění Manažer čtvrtstoletí za dlouhodobý přínos českému strojírenství.

plk. gšt. v zál. Eduard Stehlík

Vojenský historik, spisovatel a bývalý voják. Zaměřuje se na československé vojenské dějiny, zejména období 1914 až 1956. Do konce roku 2019 vedl Odbor pro válečné veterány ministerstva obrany. Tehdy také odešel do zálohy. V únoru 2020 se stal ředitelem Památníku Lidice.

Josef Šmukař

Profesionální zpěvák lidových písní spolupracující především s cimbálovými a dechovými orchestry, známý jako Jožka Šmukař. Je propagátorem jihomoravského folkloru, především pak z oblasti rodného Hanáckého Slovácka. 

plk. Petr Šnajdárek

Armádní specialista a odborník na elektronický boj. Je systémovým architektem projektu tzv. chytré karantény, včetně iniciace zavedení elektronické žádanky na vyšetření.

Pavel Trávníček

Herec, dabér, moderátor a režisér. Do diváckého podvědomí se zapsal především díky rolím princů ve známých českých pohádkách, jako jsou Tři oříšky pro Popelku, Klaním se, měsíci, O štěstí a kráse nebo Třetí princ.

Vietnamští obchodníci nabízejí zadarmo občerstvení pro záchranné složky a šijí roušky svým zákazníkům

Číst článek

Tan Trinh

Dlouholetý předseda Vietnamského spolku Moravskoslezského kraje a Ostravy. V době pandemie covid-19 přišel s iniciativou šití roušek v rámci komunity Vietnamců žijících v České republice. Organizoval také dovoz zdravotnického materiálu z Vietnamu do Česka v průběhu.

Radim Uzel

Gynekolog, sexuolog a popularizátor sexuologie. Publikoval mnoho populárních článků v tisku, je autorem publicistických relací v rozhlase a v televizi.

Alena Štěpánková Veselá

Varhanice a hudební pedagožka. Působila téměř 50 let na brněnské JAMU, z toho celkem sedm jako rektorka.

brig. gen. Martin Vondrášek

První náměstek policejního prezidenta. Během své kariéry velel řadě rizikových bezpečnostních opatření na území hlavního města Prahy. Řídil opatření k znovuzavedení kontrol na státních hranicích v době kulminace migrační krize v roce 2015 a významnou měrou se podílel na protiteroristických opatřeních Česka.

Během koronavirové krize na jaře 2020 byl klíčovým členem řízení resortu ministerstva vnitra, aktivně se účastnil jednání Krizového štábu ministra vnitra a velkou měrou se zasloužil o zvládnutí první vlny pandemie.

Peter Weiss

Dlouholetý politik a diplomat. Na přelomu tisíciletí byl poslancem Slovenské národní rady, poté Národní rady Slovenské republiky, dva roky i jejím místopředsedou. Od roku 2013 do roku 2020 byl velvyslancem Slovenska v České republice.

Cenek Trecek

kro, sva, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme