Prezident Kaderka opustil vazbu. Nervózní zaměstnanci tenisového svazu netuší, co je čeká

Na poslední poradě výkonného výboru Českého tenisového svazu před pár dny se řešilo jedno neobvyklé téma. Podle zjištění Radiožurnálu se nervózní zaměstnanci svazu tázali advokátů, jak se mají chovat, až šéf svazu Ivo Kaderka vyjde z vazby. Ve vězení byl Kaderka od konce února kvůli obvinění z mnohamilionového dotačního podvodu, který odhalil Radiožurnál. V pátek byl z koluzní vazby propuštěn.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 12:54 24. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhaný prezident ČTS Ivo Kaderka u soudu

Za milionové dotační podvody se státními dotacemi a za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky hrozí Kaderkovi až desetileté vězení | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Advokáti zaměstnancům svazu radili, aby Kaderkovi v případě drobných žádostí, jako je kopírování nebo vytištění něčeho, vyhověli. Ale kdyby chtěl třeba poslat platbu nebo žádal o něco, co souvisí s jeho kauzou, aby se omluvili a raději odmítli,“ popsal jeden z členů vedení svazu.

Kaderka je na svobodě

Pankrácká věznice propustila Iva Kaderku v pátek dopoledne z vazby na svobodu. Radiožurnálu to potvrdil Kaderkův advokát Tomáš Gřivna. Kaderkovi po třech měsících skončila takzvaná koluzní vazba, do které ho soud na žádost státního zastupitelství poslal, aby nemohl ovlivňovat svědky. Za milionové dotační podvody se státními dotacemi a za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky hrozí Kaderkovi až desetileté vězení. Prezident tenisového svazu trestnou činnost popírá.

Obavy z Kaderkova návratu nemají jen pracovníci Českého tenisové svazu (ČTS), ale i lidé z jeho vedení. „Kdyby se mi na mobilu objevilo jeho číslo, asi hovor raději nevezmu,“ přiznal člen výkonného výboru, jehož jméno na jeho žádost redakce nezveřejňuje.

Kaderka je totiž stále jediným statutárním orgánem se všemi pravomocemi, které mu dávají současné stanovy. Teoreticky může i zrušit chystanou valnou hromadu, na které se má 7. června volit jeho nástupce.

Sportovní ředitel Jan Stočes, jenž byl po dobu Kaderkovy vazby pověřen řízením svazu, měl podle plné moci na starosti jen sportovní záležitosti. Jediným šéfem je ale Kaderka a ani ve vazbě jím být nepřestal. „Já jsem udělal, co jsem mohl, abych zachránil sport, ale on je pořád statutárním orgánem,“ řekl Jan Stočes.

Kaderka bude prezidentem až do valné hromady 7. června. Během ní se budou schvalovat nové stanovy, protože ty současné dávají Kaderkovi absolutní moc. On sám jako jediný statutární orgán svaz řídí a rozhoduje o všech podstatných záležitostech. Ve stanovách dokonce stojí, že „prezidentem svazu je Ivo Kaderka“.

Kotrba, Pála či Hynek?

To se má změnit. Jak Radiožurnál už na konci dubna informoval, v čele svazu podle nových stanov už nemá stát „prezident“, ale tříčlenné předsednictvo s předsedou a dvěma místopředsedy, aby se mezi ně moc nad českých tenisem rozmělnila.

Kaderkův tenisový svaz nezaplatil sankci téměř 30 milionů. Na účtech má jen zlomek částky

Číst článek

Na červnové valné hromadě by se měl volit Kaderkův nástupce. On sám se zatím nepřihlásil a z vazby vzkázal, že to ani udělat nehodlá. Oficiální kandidaturu zatím podal právník Jakub Kotrba, jenž spolupracuje v advokátní kanceláři se synem miliardáře Tomáše Chrenka. Právě jeho společnost Agel se loni stala generálním partnerem Českého tenisového svazu. Po vypuknutí kauzy Agel dočasně pozastavil partnerství s tím, že ho obnoví, až se situace ve svazu změní, což by mohlo být po valné hromadě.

Druhým oficiálním kandidátem je Petr Makrlík. Bývalý tenisový trenér, jenž byl po ostrých sporech s vedením svazu v roce 2010 doživotně vyloučen z Českého tenisového svazu. Do předsednictva ale může kandidovat i ten, kdo není členem. Další zájemci se ještě mohou hlásit, čas mají do konce května.

O funkce prvního místopředsedy se podle informací Radiožurnálu uchází tenisový trenér Petr Pála, druhým místopředsedou chce být současný první viceprezident Martin Hynek.

Dluhy za 40 milionů

Kvůli machinacím s dotacemi Národní sportovní agentura nařídila svazu, aby vrátil 30 milionů korun. Jenže svaz je nemá, v době Kaderkova zatčení 27. února měl v kase jen zhruba 2,7 milionu. Sankci proto nyní vymáhá finanční úřad. Podle informací Radiožurnálu úřad už kontaktoval svaz, aby s ním domluvil splátkový kalendář.

Dopad tenisové kauzy: politici požadují důkladnější kontroly přidělování státních miliard do sportu

Číst článek

To ale není jediná potíž. Při revizi svazových financí, o jejichž stavu měl přehled jen Kaderka, se zjistilo, že tenisový svaz navíc dluží za nezaplacené služby na loňských turnajích. „Celkem jde o zhruba 40 milionů,“ přiblížil jeden ze členů vedení svazu. „Všechny, kterým svaz dluží, jsme kontaktovali a oni řekli, že chápou naší situaci, počkají s platbou a nebudou ji vymáhat,“ dodal. „Myslelo se, že se to zaplatí z dotace, kterou pošle Národní sportovní agentura na letošní rok, jenže k tomu kvůli kauze nedošlo,“ doplnil. Dluží i za energie a mzdy zaměstnanců svazu, tyto dluhy ale svaz nyní splácí.

Většina lidí ze svazu proto nyní čeká na schválení nového vedení a demokratických stanov. Je to totiž jediná šance, jak může získat letošní dotaci od Národní sportovní agentury (NSA). „ČTS obdrží dotaci, pokud doloží v rámci dotačního řízení dokumenty či jiné podklady, které si NSA vyžádala, a některé mají i úzkou souvislost s konáním valné hromady,“ řekl Radiožurnálu předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek s tím, že jde o více než 150 milionů korun.

Dotace je ale přesně určená na podporu tenisu, sankci z ní svaz zaplatit nemůže. Kde vezme peníze na zaplacení sankce? Podle informací Radiožurnálu sází na výnosy z reklamy.

Dotační podvod

Policisté obvinili pět lidí po zásahu v sídle tenisového svazu. Je mezi nimi jeho šéf Ivo Kaderka

Číst článek

Kaderka je obviněný z dotačního podvodu, který od loňského května rozkrýval Radiožurnál. Reportér Radiožurnálu zjistil, že skoro třetinu všech peněz, které svaz získal od státu na podporu celého českého tenisu, získal spolek Orel Jednota Praha – Balkán. Ten ovládá Vojtěch Flégl, bývalý tenista, člen dozorčí rady svazu, rady ČTS a velmi blízký spolupracovník Iva Kaderky. Veřejné peníze jeho spolek dostával od svazu na financování tenisových turnajů. Proč právě on, vedení svazu odmítalo vysvětit.

Radiožurnál navíc zjistil, že Fléglův spolek si na jednotlivé služby spojené s pořádáním turnajů – na dopravu, ubytování, stravování, online přenosy zápasů, lékařské a fyzioterapeutické služby – najímal firmy, které patřily právě Fléglovi nebo jeho manželce. Jenže si přitom nechával proplácet z veřejných peněz i služby, které byly předražené nebo které vůbec nevykonal.

Podezření Radiožurnálu rozpracovala policie, zajistila důkazy, například odposlechy hovorů jednotlivých aktérů, a letos 27. února zatkla Kaderku, Flégla a kromě nich obvinila i generálního sekretáře svazu Jakuba Fastra, finanční ředitelku Hanu Baierovou a bývalého tenistu a podnikatele Danielu Vacka. Obvinila také pět firem.

Radiožurnál ale na podezřelé finanční transakce upozornil už v roce 2022 také Národní sportovní agenturu (NSA), která státní dotace svazu poslala. Tehdejší předseda agentury Filip Neusser nařídil v listopadu 2022 mimořádnou kontrolu. Podezření Radiožurnálu se potvrdilo a NSA dala svazu sankci skoro 30 milionů korun.

Artur Janoušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme