Lubnou u Poličky po měsíci opět zasáhlo slabé tornádo. Vítr shodil tašky na několika střechách

Lubnou u Poličky na Svitavsku v sobotu zhruba po měsíci opět zasáhlo slabé tornádo. Uvedl to na facebooku Český hydrometeorologický ústav. Podle jeho zveřejněných snímků tornádo shodilo většinou jen tašky na střechách. Starosta obce Josef Chadima (SNK obce Lubná) řekl, že vítr kolem 12.30 poškodil tašky na čtyřech střechách a vše podle něj trvalo asi deset vteřin.

Praha (Aktualizováno: 19:00 10. 6. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naposledy se slabé tornádo prohnalo obcí na konci dubna a podobně jako v sobotu za sebou nechalo škody především na střechách několika domů. Podle dřívějších informací meteorologů urazilo dráhu asi 500 metrů a dosáhlo rychlosti kolem 128 kilometrů v hodin.

Tehdy se v Česku objevilo hned několik silnějších bouří, hlavně na pomezí Moravy a Čech byly podle radaru rozpoznány rotující bouře, tzv. supercely, pod kterými se vyskytovaly případy výraznějších škod větrem.

Lubnou na Svitavsku zasáhlo tornádo, potvrdili meteorologové. Urazilo trasu půl kilometru

Číst článek

Tornáda jsou součástí takzvaných supercel, což jsou silné bouře rotující kolem své osy. Meteorologové ale upozorňují, že samotné supercely nemusí být provázeny extrémními jevy, tedy ani tornády.

Na území Česka se ročně vyskytnou maximálně jednotky tornád, většinou slabých, některý rok se neobjeví tornádo žádné. Nicméně krátkodobá tornáda se podle nich zřejmě vyskytují častěji, ale nemají žádného svědka.

‚Funnel Cloud‘

Dnes lidé podle Českého hydrometeorologického ústavu na různých místech po republice natočili nebo vyfotili jev zvaný funnel cloud, tedy trombu. V jednom případě zachytili vzdušný vír i poblíž Lubné.

Vedle Lubné se letos objevilo tornádo také poblíž Letovic na Blanensku. Počátkem dubna tam prošlo územím o délce asi čtyři kilometry a způsobilo zejména lokální vývraty v lesích. Bylo na stupni nula, tedy nejslabším.

Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5. V Lubné na konci dubna dosáhlo podle meteorologů maximálně síly F1, a to na počátku své dráhy, kde na jednom domě shodilo část tašek ze střechy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme