Ústavní soud odmítl zkrátit trest pašerákovi drog Novotnému

Ústavní soud ukončil jednu z nadějí Emila Novotného, odsouzeného v Thajsku k dlouhému vězení za pašování heroinu, na zmírnění trestu. Soudci dnes zamítli jeho stížnost. Novotnému nejdříve hrozila poprava, pak dostal 50 let vězení a po několika královských amnestiích byl trest snížen na necelých 30 roků. Od roku 2004 je v českých vězeních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emil Novotný | Zdroj: ČTK

Novotného advokát Tomáš Sokol opřel ústavní stížnost mimo jiné o údajná pochybění českých soudů, které rozhodovaly o trestu pro jeho klienta po přesunu z Thajska do českých věznic.

Uvedl také názor, že je tak dlouhé vězení v našich podmínkách nepřiměřeně kruté. "Já bych řekl, že tady ta pravděpodobnost byla padesát ku padesáti, že to dopadne jinak, lépe," poznamenal Sokol k verdiktu soudu.

Ústavní osud jako jeden z podstatných důvodů zamítnutí stížnosti zmínil existující česko-thajskou smlouvu o vydávání vězňů a vydávání rozsudků. "Je ústavním principem, že Česká republika zachovává a plní závazky, které pro ní vyplývají z mezinárodního práva," zdůvodnila rozhodnutí ústavní soudkyně Ivana Janů.

V thajských věznicích strávil Emil Novotný devět let, v Česku si má odpykat ještě asi 17 let. Další možnosti zkrácení jeho pobytu za mříže, jako například žádost o milost prezidenta republiky, dnes nechtěl Sokol komentovat.

Thajská justice potrestala za pašování drog také dalšího Čecha Radka Hanykovicse. Nedávno zemřel na rakovinu plic, kvůli chorobě měl přerušený trest. Zbývalo mu ještě osm a půl roku vězení.

Vladan Dokoupil, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme