V Praze je nejoblíbenějším politickým lídrem Schwarzenberg

Nejpopulárnějším lídrem politických stran, které v Praze kandidují do sněmovních voleb, je v hlavním městě předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Z bleskového průzkumu SC&C a STEM pro Český rozhlas vyplývá, že podle jedenačtyřiceti procent lidí zlepšuje jeho osoba vztah ke straně, kterou zastupuje. Nejhorší vliv na voliče má tradičně předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg na prvním sněmu TOP 09 v Top Hotelu Praha. | Foto: Tomáš Adamec

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který je v Praze i lídrem kandidátky své strany, dosáhl v hlavním městě svého nejlepšího výsledku ze všech krajů. Pozitivně ho vnímá 41 procent lidí, negativně 21. Přeskočil tak i lídra Věcí veřejných Radka Johna, který dosud sbíral nejvíc pozitivních bodů. V Praze je na druhé pozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky bleskového průzkumu shrnul v poledních Ozvěnách dne komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

„V současné době u Karla Schwarzenberga vidíme, že jeho poměr 41 pozitivních ku 21 negativních bodů je číslo, ke kterému se Radek John nikdy ani příliš nepřiblížil, protože jeho maxima se pohybují kole 37 procent,“ dodává vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka je tak dobrý výsledek TOP 09 v Praze možný hlavně díky odčerpání voličů ODS: „TOP 09 odčerpala občanským demokratům významnou část jejich příznivců. Mimochodem 33 procent těch, kteří volili v roce 2006 ODS přešlo právě v Praze k TOP 09.“

Politikem, který podle voličů nejvíc kazí jejich vztah ke straně, kterou zastupuje je předseda ČSSD Jiří Paroubek. Pozitivně ho vnímá 12 procent voličů, negativně 62. „Dá se to srovnat se ziskem v Libereckém kraji, tam dosáhl maxima negací a to bylo 60 procent. Takže Praha Liberec ještě trošičku přeskočila,“ dodává Hamanová.

Pozitivní i negativní hodnocení se pak v Praze vyrovnávají volebnímu lídrovi ODS Petru Nečasovi. „V Praze je to dáno tím, že ODS tady opravdu vyhrává v tom volebním modelu a voliči ODS evidentně svého volebního lídra podporují,“ vysvětluje vedoucí výzkumu.

Šéfa komunistů Vojtěcha Filipa v Praze hodnotí kladně deset procent voličů, třiačtyřicet negativně. Pětina voličů v Praze hodnotí pozitivně i lídra Strany práv občanů - Zemanovců - Miloše Zemana.

U Ondřeje Lišky převažuje neutrální hodnocení jeho osoby, podle třiapadesáti procent voličů nemá na jejich vztah ke Straně Zelných žádný vliv. Podobný výsledek - osmapadesát procent voličů, které jeho osoba v čele strany neovlivnuje, se týká i předsedy lidovců Cyrila Svobody, ten ale nasbíral méně pozitivních bodů než Liška.

Petr Nováček, Václava Marešová, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme