Věci veřejné svolaly grémium, má rozhodnout o případném odchodu z vlády

Grémium Věcí veřejných dnes bude řešit případný odchod z vlády, k němuž vyzval spolustraníky místopředseda Tomáš Jarolím. Reagoval na zveřejnění nahrávky, podle které se údajně chystal stranický puč. Domlouvat ho měla exposlankyně nejmenší vládní strany Kristýna Kočí s ODS a TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle vedení Věcí veřejných jednala před rokem jejich bývalá poslankyně Kristýna Kočí s ODS a TOP 09 o vyvolání puče uvnitř VV | Zdroj: ČTK

Podezření z puče je také důvodem napětí uvnitř Věcí veřejných a koalice, domnívá se Jarolím. K debatě o odchodu strany z Nečasovy vlády proto vyzval členy grémia dopisem.

„Já jsem v návaznosti na situaci, která tady byla dlouhodobě, a po tom, co se odehrálo minulý týden, navrhl, aby naši ministři složili své funkce a rozloučili jsme se s touto vládou. Jakékoli varianty, co pak dál, nejsou na místě, a to je, myslím si, i téma pro grémium,“ tvrdí.

O vysvětlení situace budou žádat i zástupci krajských organizací Věcí veřejných. Například Jihočeši chtějí urychlené konání celostátní konference.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Jarolím vysvětluje důvody výzvy k odchodu VV z vlády

„Ta konference by měla na základě výsledků grémia říci jasně, kde se stala chyba, pakliže se stala, a rozhodnout o bytí či nebytí některých lidí ve vedení strany tak, jak je avizováno panem Jarolímem, a rozhodnout, jestli skončit mandát v současné koaliční vládě a nebo v něm za předem daných podmínek pokračovat,“ potvrdil předseda tamní krajské rady Jiří Lexa.

Podle předsedy jihomoravské krajské rady Jana Blažka odchod není na pořadu dne: „V současné době z našeho pohledu není úplně vhodná situace na vystupování z vlády, protože kus práce za poslanci a ministry Věcí veřejných je vidět a v současné době jsou další výzvy, které je třeba udělat. Jak řekl pan Kalousek, možná ho to i mrzí, ale jsme opravdu svědomí současné vlády a nevidím momentálně důvod tuto pozici opouštět.“

Setrvání ve vládě podporují i zástupci Plzeňského, Karlovarského nebo Středočeského kraje. Zároveň ale budou mít na projednání další body. Například Jihomoravané budou požadovat vysvětlení, proč se ministři za Věci veřejné nepostavili za Josefa Dobeše, který odmítl škrty ve školství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonomický expert Věcí veřejných, poslanec Michal Babák ve Světě o deváté

Jak celá situace dopadne, si zatím členové strany netroufají odhadnout. „Osobně to cítím půl na půl. Myslím si, že za určitých předpokladů bychom měli zůstat v koalici. Měli bychom se vrátit ke stolu s našimi koaličními partnery a některé věci si vydiskutovat. Bohužel se nám nedaří naše koaliční partnery například přinutit k tomu, abychom řešili tyto věci ve formátu K9,“ poznamenal poslanec VV Michal Babák.

Schůdná je pro něj nicméně i varianta menšinové vlády s podporou VV ve věcech, které straně konvenují. Grémium strany bude dnes řešit také rozhovor ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského s Kristýnou Kočí. „Pokud to racionálně nevysvětlí, tak budeme požadovat jeho odvolání,“ zdůraznil Babák.

Místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová potvrdila Radiožurnálu ještě jedno důležité téma: „Původně jsme měli řešit především ministerstvo školství, to znamená jak dál, jak ušetřit dvě a půl miliardy korun. Na konec je pozvaný i první náměstek, pan Němec, aby nám řekl, jaká je situace v resortu.“

Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme