Zámek v Buštěhradě dál chátrá. Po zatčení Ratha je záchrana v nedohlednu

Bývalý středočeský hejtman David Rath míří tento týden k soudu. Zpovídat se bude z údajné korupce a manipulace s veřejnými zakázkami. Podle policie měl ovlivňovat s dalšími spolupracovníky rekonstrukci buštěhradského zámku za téměř dvě stě milionů korun. Po zatčení exhejtmana vloni v květnu ale z oprav sešlo, a barokní sídlo tak dál chátrá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buštěhrad - zámek

Buštěhrad - zámek | Foto: Adriana Krobová

„Zámeckou zahradu jsme otevírali 27. července. Peníze do toho investoval především středočeský krajský úřad, kterému zahrada de facto patří,“ ukazuje místostarosta Miroslav Oplt na prostor zrekonstruované zámecké zahrady.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osud buštěhradského zámku se zajímala Petra Benešová

Nad ní se tyčí zadní část buštěhradského zámku. „Bohužel s touhle krásnou částí Buštěhradu kontrastuje stav zámku, protože tohle je zadní strana, kde přesně vidíte část, která je dneska rekonstruovaná pro účely budoucího městského úřadu. Druhá část, řekněme dvě třetiny, zůstává s velkým otazníkem,“ popisuje místostarosta.

O buštěhradském zámku se ještě donedávna mluvilo jako o středočeském Žofíně, kde by se konaly plesy a koncerty. Plány na opravy sídla ale ztroskotaly ve chvíli, kdy exhejtmana Davida Ratha vloni v květnu policie obvinila z korupce a z údajného manipulování s veřejnými zakázkami, mezi nimiž byl i Buštěhrad.

Bývalý hejtman David Rath, exposlanec Petr Kott a někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová jsou považováni za hlavní aktéry údajné korupční kauzy týkající se výběrových řízení ve Středočeském kraji. Policie a státní zástupce je viní z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů, za což jim hrozí až dvanáctileté vězení. Spolu s trojicí čelí podezření dalších osm lidí.

Památka se tak celkových oprav zatím nedočkala. Město zrekonstruovalo alespoň její menší část, říká starostka obce Jitka Leflerová. „Ta stála pro nás včetně dotací přes 40 milionů,“ upřesňuje.

Podle plánů středočeského hejtmana Josefa Řiháka z ČSSD to zatím vypadá, že z barokního skvostu zůstane i nadále jenom ruina.

„Nemáme na to peníze a budeme se muset do budoucna rozhodnout, zdali podle smlouvy vrátíme tuto část městu, anebo si to necháme a budeme to rekonstruovat,“ vysvětluje hejtman.

Kraj ani město na rekonstrukci nemá peníze

Pokud by se zámek vracel městu, vedení by ale na jeho rekonstrukci nemělo peníze. „Kdybychom věnovali peníze na zámek, budou nám váznout ostatní věci v Buštěhradě a to nemůžeme dopustit,“ potvrzuje starostka Jitka Leflerová.

Doufá, že se neopravená část barokní památky alespoň zabezpečí před zřícením a také před vandaly. Kraj teď rozmýšlí, kolik do rozpadlého objektu investuje.

Buštěhrad - zámek | Foto: Adriana Krobová

„Rozsah zakonzervování je zhruba od nejmenšího kolem dvou milionů korun až po osm milionů korun na delší dobu. Záleží, jak se rozhodneme a kdy bychom začínali s celkovou rekonstrukcí,“ doplnil Josef Řihák.

Otázkou podle hejtmana je i to, jestli by kraj měl po případné rekonstrukci dost peněz na provoz památky. Ročně by zaplatil deset milionů korun.

Buštěhradská radnice získala sídlo v roce 2003 ve veřejné dražbě a před třemi lety větší část zámku odkoupil Středočeský kraj, který plánoval velkolepé opravy placené z evropských peněz.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme