Prezident Zeman podpořil misi NATO v Afghánistánu a opět promluvil o ‚vyhubení novinářů‘

Mise NATO v Afghánistánu je v hlubokém národním zájmu České republiky, řekl v projevu před českými velvyslanci prezident Miloš Zeman. Reagoval tak na pochybnosti o zapojení do alianční operace Rozhodná podpora (Resolute Support), které zaznívaly po nedávné smrti tří českých vojáků.

Doporučujeme Praha (Aktualizováno: 21:17 29. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Mohu říci, že u Kábulu se bojuje za Prahu a že je to v hlubokém národním zájmu České republiky,“ prohlásil prezident. Zdůraznil, že mise v Afghánistánu je podle něj nejdůležitější zahraniční operace, které se čeští vojáci účastní.

‚Československo by nevzniklo bez přispění USA.‘ Prezident Zeman poobědval s americkým velvyslancem

Číst článek

„V akci Resolute Support bojuje více než třicet zemí. Odejít z tohoto společenství by dokázal jenom srab,“ dodal Zeman. Pokud by se z Afghánistánu stáhly alianční jednotky, hrozí podle Zemana, že zem ovládne hnutí Tálibán a bude z ní plánovat teroristické akce.

Zeman v projevu zmínil také své tradiční téma jako zrušení protiruských sankcí. Prohlásil, že stejný názor zaznívá z Itálie, Rakouska, Maďarska i Slovenska. Zeman proto chce, aby rozhodnutí o dalším prodloužení sankcí Evropská rada udělala až po diskusi – ne takzvanou tichou procedurou.

Na jednáních Evropské rady Českou republiku zastupuje předseda vlády Andrej Babiš (hnutí ANO) a prezident ve středu prohlásil, že u předsedy vlády vidí podobný postoj, jako má on sám.

Obchodní válka

Z ekonomických témat Zeman zmínil ještě dohodu USA a Evropské unie o volném obchodu. „Pokud se realizuje, bude to výhodné pro obě strany,“ řekl. Varoval však, že Českou republiku by mohla zasáhnout obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.

Prezident se v projevu dotkl i evropské problematiky, kde apeloval především na to, aby se Česko bránilo společným klimatickým cílům Evropské unie a nepřistupovalo na požadavek na vyšší podíl obnovitelných zdrojů energie v národním energetickém mixu.

Zeman: K výročí okupace mají mluvit ti, kdo jí byli postiženi. Řvoucí stádo před rozhlasem bylo ubohé

Číst článek

Kritizoval také současný systém rozdělování peněz z evropského rozpočtu na základě oborových programů. Podle něj by státy měly dostat předem určenou sumu a samy rozhodnout o tom, jak tyto peníze využijí.

Schůzka s Trumpem

Zeman před velvyslanci také kritizoval českého ambasadora ve Spojených státech a někdejšího ředitele hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka za to, že se dosud nepodařilo uspořádat setkání českého prezidenta s americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě.

„Ne každý je tak schopný velvyslanec jako Eva Filipi v Damašku,“ srovnal Zeman Kmoníčka s českou velvyslankyní v Sýrii.

Český prezident s Trumpem po jeho zvolení do úřadu amerického prezidenta telefonicky hovořil a Pražský hrad následně zveřejnil, že se v dubnu 2017 setkají v Bílém domě. Schůzka se ale neuskutečnila.

Zeman v projevu také opětovně zaútočil na novináře, které přirovnal k vyhynulému ptákovi drontemu mauricijskému: „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo.“

Váš Zeman je loutka a Rusko je pro Západ opice s bombou, říká vůdce krymských Tatarů

Číst článek

Po setkání s velvyslanci Zeman jednal s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem o obsazení postu ministra zahraničí, který ve vládě náleží sociální demokracii a nyní je jím pověřen právě Hamáček. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po schůzce České televizi řekl, že Zeman nadále odmítá jmenovat ministrem europoslance Miroslava Pocheho, který kandiduje v komunálních volbách na Praze 3 za ČSSD.

Vytýká mu třeba rozdílný pohled na migrační politiku. ČSSD na nominaci Pocheho trvá. „Předsednictvo rozhodlo tak, jak rozhodlo, a já nemám důvod navrhovat nějaké změny,“ řekl Hamáček, který kandiduje v komunálních volbách v Mladé Boleslavi. Věc by rád vyřešil co nejdříve. Obsazení ministerstva zahraničí bude v pátek odpoledne řešit předsednictvo strany.

Setkání je tradiční součástí jejich každoroční porady. Loni Zeman před ambasadory vystoupil s projevem, během kterého je vyzýval, aby se zaměřili na ekonomickou diplomacii.

Ekonomická diplomacie se má podle Zemana projevovat pomocí českým exportérům, aby se prosadili na zahraničních trzích, a podporou toho, aby případný přebytečný kapitál ze zahraničí směřoval do Česka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme