Běloruský opozičník, který se v soudní síni pokusil o sebevraždu, dostal osm a půl roku vězení

Běloruský opoziční aktivista Scjapan Latypav, který se na začátku června přímo v soudní síni při projednávání svého případu pokusil spáchat sebevraždu, si v pondělí vyslechl rozsudek. Podle nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna mu soud vyměřil 8,5 roku vězení. Latypav čelil obviněním z organizování nepokojů, kladení odporu policii a také podvodu. Bělorus obvinění odmítl a svůj případ označil za politicky motivovaný.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí běloruští aktivisté při demonstraci na podporu opozičníka Scjapana Latypava. | Zdroj: Reuters

Jednačtyřicetiletý Latypav si na začátku června během soudního stání zarazil do hrdla propisku. Učinil tak ve chvíli, kdy u soudu svědčil jeho otec. Před tímto gestem si stěžoval na podmínky ve vězení a otce informoval o policejních výhrůžkách, že dalším terčem pronásledování se stanou jeho blízcí, pokud nepřizná svou vinu.

V Bělorusku se před výročím protestů zatýká a zastrašuje. Úřady zablokovaly i opoziční média

Číst článek

Soud byl poté odročen a Latypav převezen do nemocnice, kde podstoupil operaci. Ještě tutéž noc ho dozorci převezli zpět do vazební věznice, uvedla organizace Vjasna.

Běloruské úřady verdikt podle agentury Reuters zatím nekomentovaly, mluvčí soudu uvedla, že instituce prohlášení k jeho případu brzy zveřejní. Obhajoba označila obvinění za nepodložená. V případě obvinění z podvodu všichni svědci u soudu uvedli, že firma, pro kterou Latypav pracoval, poskytovala profesionální služby, uvedla Vjasna na svém webu.

Latypav v pondělí dostal kromě mnohaletého vězení rovněž pokutu ve výši 8700 běloruských rublů (přibližně 75 000 korun), poznamenala Vjasna.

Politický vězeň se v Bělorusku pokusil o sebevraždu v soudní síni. ‚Důsledek represí,‘ napsala Cichanouská

Číst článek

Policie Latypava zatkla loni v září při zásahu proti demonstracím, které vypukly ve východoevropské zemi po sporných prezidentských volbách. Bezpečnostní složky ho podle opozičního listu Naša Niva zadržely ve chvíli, kdy se dožadoval jmen policistů, kteří přijeli do jedné čtvrti v Minsku přemalovat opoziční graffiti. Organizace Vjasna ho považuje za jednoho ze stovek politických vězňů režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Bělorusko zažilo po loňských volbách obrovské protesty proti režimu dlouholetého autoritářského vůdce země, který podle oficiálních výsledků ve volebním klání znovu zvítězil. Podle opozice, Evropské unie a některých zemí byly výsledky voleb zfalšované. Statisíce Bělorusů vyrazily do ulic protestovat, bezpečnostní složky však demonstrace postupně potlačily, zemřelo přitom několik lidí a desítky tisíc osob policie zadržela.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme