Británie bude i po brexitu přispívat do pokladny Evropské unie, tvrdí náměstek Hands

Velká Británie dostojí svým unijním závazkům a zaplatí tzv. závěrečný účet za brexit. Českému rozhlasu to řekl člen londýnského kabinetu, náměstek ministra zahraničního obchodu, Greg Hands. Podle něj by dokonce Spojené království mohlo dál přispívat do rozpočtu EU za konkrétní projekty a programy.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec britské Konzervativní strany Greg Hands studoval češtinu na univerzitě v Cambridge a o dění v Česku se živě zajímá

Poslanec britské Konzervativní strany Greg Hands studoval češtinu na univerzitě v Cambridge a o dění v Česku se živě zajímá | Foto: Jiří Hošek

Greg Hands, poslanec Konzervativní strany za bohatý londýnský okrsek Chelsea and Fulham, je jedním z velmi mála britských politiků, který má vztah k Česku. V 80. letech studoval češtinu na Cambridgeské univerzitě a dodnes se o dění v naší zemi živě zajímá a rád se do ní vrací.

Při hlasování o brexitu rozhodovalo vzdělání, tvrdí vědci. Více vysokoškoláků by výsledek změnilo

Číst článek

V rozhovoru pro Radiožurnál zdůraznil, že Spojené království zůstává vůči Čechům maximálně vstřícnou zemí, a že se podmínky pro naše občany ani po brexitu dramaticky nezmění.

„Neočekávám, že bychom unijním občanům, kteří budou chtít žít a pracovat v Británii, kladli do cesty velké překážky. Premiérka Mayová jasně řekla, že se Spojené království má stát nejotevřenější evropskou zemi pro zahraniční investice. A jestliže chcete něčeho takového dosáhnout, nemůžete svévolným způsobem odmítnout občany zemí, které u vás investují."

Náměstek ministra zahraničního obchodu je politikem, který v kampani před referendem velmi aktivně vystupoval pro setrvání Spojeného království v Evropské unii. Přesto Greg Hands odmítá, že by žil ve schizofrenii, když se teď coby vysoký státní úředník snaží o co nejhladší odchod své vlasti z EU.

Víc lidí, než kolik volilo Mayovou či Blaira

„Politika je jasně daná respektem k demokracii. A musíme si uvědomit, že se pro brexit vyslovilo o 1,3 milionu voličů víc, než pro setrvání v unii. Odchod z EU si přálo víc lidí, než kolik jich kdy hlasovalo pro Margaret Thatcherovou, Tonyho Blaira nebo Theresu Mayovou. Na to prostě musíte brát zřetel.“

Britská vláda teď podle něj musí dojednat takovou smlouvu, která bude výhodná jak pro Spojené království, tak pro Evropskou unii. „Pořád se bavíme o společném obchodu s Evropou, ale stejně důležitá je spolupráce v bezpečnostních otázkách, a naše partnerství v rámci NATO. Těším se, že s Českem udržíme stejně úzké vztahy i po našem odchodu z EU,“ říká.

Podle člena londýnského kabinetu britská vláda uznává, že bude muset zaplatit závěrečný účet za brexit. Někteří euroskeptičtí politici z Handsovy mateřské Konzervativní strany přitom odmítají už samotný fakt, že by Spojené království mělo něco platit. Podle náměstka ministra zahraničního obchodu ale nesouhlasí částka 40 miliard eur, kterou před několika dny zmínil deník Telegraph.

Jiří Payne: Brexit bude, protože Unie je nedemokratická, ale Britové chtějí demokracii

Číst článek

„Je mimo jakoukoli diskusi, že Británie zaplatí to, co zaplatit má, a co vyplývá z našich smluvních závazků. Ale to platí oboustranně, protože existují taky položky, které Evropská unie bude muset uhradit Spojenému království. Řekli jsme jasně, že až Unii opustíme, přestaneme platit zásadní částky do unijního rozpočtu. Ale jsme otevření tomu pobavit se i o pokračování plateb za konkrétní projekty a programy,“ dodal.

Jednotná pozice EU nám pomáhá

Hands by moc neřešil, jakého pokroku bylo nebo nebylo dosaženo v dosavadních jednáních o brexitu. Britský politik připomíná základní princip rozhovorů mezi týmy Michela Barniera a Davida Davise, tedy že dokud není domluveno všechno, není dojednáno vůbec nic. Za klíčové považuje otázky rozpočtových plateb a samozřejmě budoucích pravidel vzájemného obchodu po roce 2019.

„Lidé si myslí, že se Británie snaží rozmělnit unijní stanovisko a docílit rozdílných postojů členských států EU k jednáním o brexitu. To tak přitom vůbec není! Nám naopak pomáhá, že existuje jednotná pozice Evropské unie. Lépe se nám pak s Evropskou komisí vyjednává. Zároveň si ale myslím, že by se v rozhovorech měly zohlednit názory a požadavky jednotlivých členských států, jejich průmyslových odvětví a firem. Ty všechny by měly mít pocit, že se na ně bere ohled.

Myslím, že dospějeme k dobrému výsledku, pokud všichni u jednacího stolu budou myslet na pojmy, jako jsou prosperita nebo pracovní místa," uvedl britský konzervativní poslanec a náměstek ministra zahraničního obchodu Greg Hands.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme