Británie vysvětluje farmářům, proč musejí vyvraždit stáda

Britská vláda odložila zabíjení zdravých hospodářských zvířat, zatím nenakažených slintavkou a kulhavkou. Proti jejich likvidaci se zvedla silná vlna odporu, zejména mezi farmáři na severu Anglie. Mnozí z nich jsou odhodláni udělat vše pro to, aby porážce, hlavně ovcí, zabránili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství Nick Brown řekl, že likvidace zdravých zvířat nezačne dřív, než veterináři farmářům důkladně vysvětlí, proč je to nezbytné. Lze ale očekávat, že revolta farmářů ještě zesílí.

Farmáři v severní Anglii a ve Skotsku jsou proti záměru vlády utratit statisíce zvířat v souvislosti s šířením slintavky a kulhavky. Podle zpráv BBC stoupl celkový počet lokalit s potvrzeným výskytem choroby na 281.

Farmáři v severoanglické Cambrii a ve skotském kraji Dumphrey Sagaloway si tvrdě stěžují na záměr vlády utratit statisíce jejich zvířat. Někteří z nich v rozhovorech říkají, že nepustí vládní veterináře na svoje pozemky za žádnou cenu. Mnozí si stěžují na nařízení z Londýna, která jim nikdo nevysvětluje. Jeden farmář se v televizi rozplakal, když říkal, že svá zvířata, s nimiž žije, nenechá utratit. Ze záběru vyplývalo, že je mu jedno, zda na něho přijde policie nebo ne.

Farmáři ve zmíněných oblastech a královská společnost na ochranu zvířat naprosto odmítly vládní záměr masové porážky zvířat jako neopodstatněný i ze zdravotního hlediska. Ačkoli aktivní zemědělci představují jen zhruba 3 procenta britského obyvatelstva, mnozí z nich jsou na pokraji bankrotu a je zřejmé, že nyní jim bude muset vláda naslouchat více než činila doposud.

Do České republiky nesmí od úterý cestující z Evropské unie a Polska dovážet potraviny živočišného původu s obsahem masa nebo mléka. Zákaz dovozu potravin pro osobní potřebu, který Česká republika vyhlásila v rámci mimořádných veterinárních opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky, se nevztahuje na potraviny rostlinného původu, moučné výrobky, sušenky, oplatky, čokolády, velikonoční vajíčka, nápoje, alkohol, konzervy a polokonzervy v neporušeném obalu. Orgány Německa, Rakouska, Francie a Slovenska dovoz potravin pro osobní potřebu z České republiky podle informací Generálního ředitelství cel neomezují. Lidé, kteří cestují z České republiky do zahraničí, se proto údajně nemusejí obávat, že jim budou potraviny pro osobní potřebu zabaveny.

Zavřeno je kvůli nerealizovatelnosti těchto kontrol zhruba sedmdesát turistických hraničních přechodů. Koncentrace přeshraniční přepravy na velké přechody způsobila před víkendem několikakilometrové kolony, dnes ale zatím probíhá odbavování bez větších problémů.

Zemědělci na Olomoucku důsledně dodržují nařízení veterinární správy proti šíření kulhavky a slintavky. Sami veterináři ale připouštějí, že riziko nákazy nelze vyloučit stoprocentně. Ředitel krajského oddělení Státní veterinární správy v Olomouci Zdeněk Králík se obává nebezpečí přenosu nákazy ptáky. Pokud se totiž ptáci vyskytují v objektech s nemocnými zvířaty, mohou být potřísněni aerosolem s infekcí a mohou ji tak pasivně přenést do další stáje.

Ptáci, kteří k nám touto dobou přilétají napříč Evropou z teplých krajin, by neměli virus přenášet na větší vzdálenosti. Vzhledem k délce letu nemůže virus podle veterinářů v jejich peří cestu přežít.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Milan Kocourek, Petr Tomíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme