‚Musíme přivést zpět všechny.‘ Tisíce Izraelců žádaly, aby Netanjahu přijal dohodu o příměří s Hamásem

Tisíce Izraelců v sobotu protestovaly a požadovaly, aby premiér Benjamin Netanjahu přijal dohodu o příměří s radikálním palestinským hnutím Hamás, na jejímž základě by se zbývající izraelští rukojmí vrátili domů z Pásma Gazy. Informovala o tom agentura Reuters.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé s izraelskou vlajkou a cedulí vyzývající k návratu rukojmích, které zadržuje Hamás, na shromáždění v Berlíně

Tisíce Izraelců žádaly, aby Netanjahu přijal dohodu o příměří s Hamásem (ilustrační foto) | Foto: Annegret Hilse | Zdroj: Reuters

Ozbrojenci z Hamásu při teroristickém útoku z loňského 7. října zabili na 1200 lidí a dalších 250 vzali jako rukojmí. V listopadu byla při dosud jediném klidu zbraní propuštěna asi polovina z nich.

Na shromáždění v Tel Avivu příbuzní a příznivci více než 130 rukojmích, kteří jsou stále v zajetí, prohlásili, že je třeba udělat vše pro jejich návrat domů. Shromáždění se konalo v době, kdy se představitelé Hamásu setkali v Káhiře s egyptskými a katarskými zprostředkovateli.

Útok Izraele na Rafáh by způsobil obrovské škody. Velkou vojenskou operaci nelze podpořit, říká Blinken

Číst článek

Izrael v odvetě za útok zahájil rozsáhlou ofenzivu v Pásmu Gazy. Masivní izraelské bombardování a následná pozemní operace si podle úřadů ovládaných Hamásem od října vyžádaly více než 34 600 palestinských životů.

Podle posledních informací návrh dohody o příměří vyzývá ke klidu zbraní, který by trval 40 dní a během něhož by Hamás propustil až 33 izraelských rukojmích. Následně by byla možnost jednat o dlouhodobém příměří.

V další fázi, která by zahrnovala nejméně šestitýdenní klid zbraní, by se Hamás s Izraelem měl dohodnout na propuštění větší skupiny rukojmích a dalším příměří, které by mohlo trvat až rok.

„Musíme je přivést zpět. Musíme přivést zpět všechny rukojmí, živé i mrtvé. Musíme je přivést zpátky. Musíme vyměnit tuto vládu. Tohle musí skončit,“ řekla Natalie Eldorová, která se demonstrace zúčastnila.

Předpokládá se, že mnoho z těch, kteří byli zajati jako rukojmí, je mrtvých, ale rodiny chtějí, aby se všichni dostali zpět.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme