Bulharskem už týden cloumají tisícové protesty proti vládě. Demonstranty podpořily i Spojené státy

V Sofii i dalších bulharských městech se už týden konají demonstrace, jejichž účastníci požadují demisi vlády kvůli podezření z korupce. Chtějí také rezignaci generálního prokurátora, a to v souvislosti se zatčením dvou poradců prezidenta Rumena Radeva, který je silným politickým oponentem premiéra Bojka Borisova.

Sofie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opozice stíhání prezidentových poradců označila za vyhlášení války proti němu.

Opozice stíhání prezidentových poradců označila za vyhlášení války proti němu. | Foto: Stoyan Nenov | Zdroj: Reuters

K rezignaci vládu vyzval i bulharský prezident Radev. Podle agentury AFP kritizuje její údajný mafiánský charakter. Premiér Borisov prezidentovo prohlášení odmítá.

Protivládní protesty v Srbsku neutichají. Demonstranti se snažili dostat do parlamentu

Číst článek

Bulharská prokuratura provedla podle prezidenta na příkaz předsedy vlády 9. července domovní prohlídky u některých zaměstnanců prezidentské kanceláře.

Policisté následně zadrželi dva poradce hlavy státu. Opozice jejich stíhání označila za vyhlášení války prezidentovi. A ulice měst zaplavily tisíce lidí.

Jeden z poradců je obviněn z „obchodování s vlivem“ za to, že údajně jednal jako prostředník mezi určitým podnikatelem a prezidentem. Druhý pak za to, že údajně zfalšoval dokumenty od zpravodajských služeb.

Podpora USA

Podporu demonstrantům vyjádřily i Spojené státy prostřednictvím svého velvyslanectví v Sofii, upozorňuje server Balkan Insight. „Každý národ si zaslouží nestranný soudní systém, který se zodpovídá právnímu státu,“ stojí v prohlášení zveřejněném v pondělí.

„Podporujeme Bulhary, kteří mírumilovně požadují zvýšení důvěry v demokratický systém a podporují právní stát. Nikdo není postaven nad zákon.“

Hlavní prokurátor Ivan Geshev nečekaně za prohlášení Spojeným státům poděkoval a souhlasil s vyjádřením, že nikdo není nadřazen zákonu. Prokuratura zároveň oznámila, že zveřejní informace o tom, jak byly současné protesty tajně zinscenovány skupinou politiků a novinářů, píše Balkan Insight.

Благодаря на партньорите ни от Съединените щати и посолството им в България за подкрепата за върховенството на закона и безкомпромисните действия на Прокуратурата. Наистина - никой за нас не е над закона! Днес ще го покажем на всички българи за пореден път!

07:34 – 14. 07. 2020

13 237

Přitom i proti Geshevovi lidé demonstrují a v ulicích měst jsou slyšet výkřiky jako „Mafie“ a „Rezignuj!“, píše Radio Free Europe (RFE/RL). Sám prokurátor ale jakoukoliv chybu odmítá. Prohlídky i výslechy prezidentových poradců podle něj nejsou politicky motivované.

‚Pryč s Moskvou.‘ Východní Sibiř se vzbouřila Putinovi, Kreml má podle experta obavy z šíření protestů

Číst článek

Bulharsko má dlouhou historii zneužití moci prokuratury, na kterou upozorňovala i Rada Evropy. Stejně jako další mezinárodní organizace už delší dobu apeluje na Bulharsko, aby upravilo svou ústavu, která prokurátorům dává obrovské pravomoce.

Dimitar Bechev, analytik v Eurasia Center Atlantic Council, pozici prokurátora označil za „v podstatě monarchistickou“. Zároveň pro RFE/RL dodal, že Evropská unie promeškala možnost zemi ke změně přinutit, když s Bulharskem vyjednávala podmínky vstupu.

Bulharské soudy mají také dlouhodobě skoro nejnižší důvěru obyvatel ze všech zemí Evropy.

Odvolání ministrů

Bulharská socialistická strana (BSP), která je hlavní opoziční silou v zemi, ve středu předložila v parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry konzervativní vládě premiéra Bojka Borisova.

Řecko omezilo shromažďovací právo. Demonstranty před parlamentem rozháněla policie slzným plynem

Číst článek

Jde už o pátý návrh socialistů na vyslovení nedůvěry v době mandátu nynější, v pořadí již třetí Borisovovy vlády. Zatím ani jeden neuspěl a stejně podle médií nejspíš dopadne i ten současný. Podle zpravodajského webu Novinite.bg budou poslanci o návrhu BSP hlasovat nejdříve příští týden.

Borisov ve středu uvedl, že neodstoupí, což zdůvodnil nutností provést Bulharsko pandemií covidu-19 a s ní související ekonomickou krizí. Večer ale ohlásil, že rezignují tři jeho klíčoví ministři. Šéfové vnitra, hospodářství a financí shodně čelili obvinění, že pracovali pro kontroverzního magnáta Deljana Peevského.

„Takovéto spekulace mají negativní dopad na naši stranu,“ uvedla v prohlášení Borisovova strana GERB. Trojice členů vlády formálně podala demisi ve čtvrtek.

Podle analytiků odvolání ministrů současné protesty neutiší. Je spíše známkou toho, že GERB již šikuje své řady před volbami, které by se měly konat nejpozději na jaře příštího roku. Otázkou je i to, jak dlouho zůstane opozice spojená.

„Je pozoruhodné, že se spojili lidé z velmi rozdílných skupin politického spektra,“ řekl pro RFE/RL Bechev. „Jedním z důvodů je samozřejmě současná politická situace, aktuální dění. Zároveň to ale vypovídá o hlubokých problémech v zemi.“

Spor mezi Borisovem a Radevem se vyhrotil minulý měsíc poté, co do médií unikly údajně kompromitující fotografie. Jedna z nich má zachycovat premiéra spícího vedle pistole na nočním stolku. Na druhé, na níž však premiér vidět není, je otevřená zásuvka nočního stolku plná pětiseteurových bankovek. Borisov se k vlastnictví zbraně přihlásil, fotografii s penězi ale označil za podvrh.

per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme