Čína po víc než roce jedná se zástupci dalajlámy

Zástupci Číny a dalajlámy po 15 měsících opět jednají o Tibetu. Informaci potvrdila tibetská exilová vláda. K obnovení dialogu vyzval čínské představitele při své návštěvě Pekingu na konci loňského roku i americký prezident Barack Obama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jeho Svatost dalajlama | Foto: Tomáš Adamec

Vyjednavači obou stran se scházejí poprvé od listopadu 2008 na blíže nespecifikovaném místě. Od roku 2002, kdy byly navázány kontakty mezi Pekingem a dalajlámou, jde už o deváté kolo rozhovorů.

O obsahu jednání, ke kterým dochází krátce po výměně guvernéra himalájského regionu i rozhodnutí čínského kabinetu o dalším přílivu investic do Tibetu v následujícím desetiletí, zatím není nic známo.

Peking však i nadále trvá na svém požadavku, tedy aby se dalajláma vzdal snah o odtržení Tibetu, přestože nejvyšší tibetský duchovní prosazuje skutečnou autonomii. Vyzývá ho také, aby přiznal, že Tibet byl v minulosti vždy součástí Číny.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme