Hrdina z Manchesteru. Bezdomovec zachraňoval zraněné děti: 'Jsme lidé, máme srdce'

Krveprolití v Manchesteru má nejen své oběti, ale také hrdiny. Patří k nim i Stephen Jones, bezdomovec, který po útoku zachraňoval vyděšené děti. "Kdybych nepomohl, neuměl bych sám se sebou žít," vysvětlil pro televizi ITN. Vděční Britové pro Jonese založili sbírku.

Manchester Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Byl to prostě instinkt, jít a pomoct, když někdo vaši pomoc potřebuje." Stephen Jones, hrdina z Manchesteru.

"Byl to prostě instinkt, jít a pomoct, když někdo vaši pomoc potřebuje." Stephen Jones, hrdina z Manchesteru. | Foto: Repro ITN/CNN

"Nejdřív se ozvala rána, myslel jsem, že je to nějaký ohňostroj. A pak přišel velký výbuch," vzpomíná Stephen Jones. Žije na ulici a v osudný pondělní večer seděl s kamarádem opodál manchesterské arény, kterou si sebevražedný atentátník zvolil za cíl.

"Ucítil jsem náraz vzduchu. A potom všichni začali křičet a utíkat. S kamarádem jsme vstali a rozběhli se taky. (Pak) nám došlo, co se stalo, běželi jsme zpátky - a proti nám ženy a děti od krve," popsal Jones reportérovi ITN (sesterská stanice CNN, pozn. red.).

'Před třemi týdny odjel do Libye.' Vycvičil teroristu z Manchesteru Islámský stát?

Číst článek

O okamžik později už oba muži udělali to, kvůli čemu je teď nazývají hrdiny: začali vyděšeným obětem teroristy pomáhat. "Jsme lidi, pořád máme srdce, pořád máme instinkt pomoct lidem, co to potřebují, a to jsme taky udělali. Je to samozřejmé, když takhle vidíme děti, od krve a jak si z rukou vytahují hřebíky a tak, jedna dívka jich dokonce měla pár i v obličeji," vylíčil Jones.

Jeho popis souzní s výpověďmi dalších svědků, kteří po explozi na zemi viděli rozeseté šrouby, matice a úlomky kovu. Přestože forenzní experti stále zkoumají, jaké výbušné zařízení terorista použil, dostupné informace nasvědčují, že zabíjel prostřednictvím bomby, která pravděpodobně byla naplněna kovovými součástkami pro více smrtící účinek. 

'Utírali jsme krev z obličejů dětí'

Dvojice bezdomovců se zakrváceným lidem snažili poskytnout první pomoc. "Byly to děti, spousta dětí celých od krve, plakaly a křičely. Kdybych jim nepomohl, kdybych odešel pryč a nechal je tam takhle, nemohl bych se sebou žít," vysvětlil Stephen Jones.

Reportáž z Manchesteru: Máte strach kvůli terorismu? Dělejte, jako by nic

Číst článek

"Utírali jsme krev z obličejů dětí. Jedna malá holčička byla zalitá krví a její maminka (strachy) křičela, tak k ní přišel nějaký muž a sundal té holčičce tričko - a ukázalo se, že na sobě měla krev někoho jiného."

Jones spolu s kamarádem pomohli také vážně zraněné ženě, jíž se z nohy řinula krev. Zatímco čekali na příjezd sanitky, drželi jí nohy nahoře, aby tok krve zmírnili. "Mysleli jsme, že tam na místě vykrvácí," vzpomíná Jones. "Byl to strašný pohled, většinu noci jsme kvůli tomu, co jsme tam viděli, nemohli spát," dodává. 

Sbírka pro hrdinu

Možná že budoucí noci už stráví nejen klidněji, ale také pohodlněji. Na sociálních sítích už totiž bezdomovce-hrdinu velebí, a nejen to: dokonce v jeho prospěch spustili crowdfundingovou sbírku. Ke středečnímu odpoledni do ní přispělo už přes 1500 lidí a z cílové částky 25 tisíc liber už vybrali valnou většinu. 

Nedávno zvolený starosta Manchesteru Andy Burnham navíc slíbil, že 15 procent ze svého platu hodlá věnovat na charitativní pomoc lidem bez domova. Bezdomovectví je v Manchesteru na vzestupu, konstatuje CNN. Ostatně, Stephen Jones nebyl tu noc poblíž Manchester Arena náhodou. Jak říká, přespává tam mnoho těch, kteří přišli o střechu nad hlavou. 

 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme