Jižní Ameriku sužuje velké sucho, v Bolívii hrozí nedostatek potravin

Jihoamerické země se potýkají s nebývalým suchem. Nízký stav řeky Amazonky a jejích přítoků narušuje lodní dopravu v pralesní části Brazílie a přístup tamních obyvatel k jídlu, pitné vodě či lékům. Kritická je situace také v Bolívii. Podle organizace Save The Children je ohrožena potravinová bezpečnost víc než poloviny Bolivijců.

Sucre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrada Inkachaka v Bolívii u města La Paz

Přehrada Inkachaka v Bolívii u města La Paz | Foto: Claudia Morales | Zdroj: Reuters

Dlouhotrvající sucho a zimní teploty až 45 stupňů Celsia ochromily zemědělství, na kterém je závislá výrazná část Bolivijců. Za posledních pět let klesl úhrn srážek v Bolívii o víc než čtvrtinu a změna klimatu bude tyto problémy dál prohlubovat. Teď její vliv ještě zesiluje pravidelný jev El Niňo.

Jak řekla Radiožurnálu při své návštěvě Prahy bolivijská senátorka Cecilia Requenová, sedm z devíti regionů její země trpí historickým suchem a na nejnižší úroveň klesla i hladina jezera Titicaca.

Španělský deník El País přináší rozhovory s Bolivijci, kteří přišli o vodu na zalévání svých polí či záhonů a bojí se hladu. K relativní stabilizaci klimatu je podle vědců nutný hlavně rychlý odklon od fosilních paliv.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme