Oslavy konce otroctví se ve Spojených státech konají poprvé jako státní svátek Juneteenth

Ve Spojených státech se v sobotu poprvé slaví jako federální státní svátek takzvaný Juneteenth, jímž si Američané připomínají konec otroctví. Ustavení nového svátku schválil tento týden v rychlosti Kongres a prezident Joe Biden návrh ve čtvrtek podepsal. Tlak na federální zakotvení už roky oslavovaného významného dne zesílil po loňských masivních protestech, které vyvolalo úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zásahu bělošského policisty.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy Juneteenth provází i historický program, který vysvětluje pozadí nového amerického svátku

Oslavy Juneteenth provází i historický program, který vysvětluje pozadí nového amerického svátku | Foto: Mike Cardew via Imagn Content Services, LLC | Zdroj: Reuters

Juneteenth, což je složenina z anglických výrazů pro červen a devatenáctý (June a nineteenth), připomíná 19. červen 1865, kdy do texaského Galvestonu přivezl generál armády Unie Gordon Granger zprávu o osvobození otroků. Tehdejší prezident Abraham Lincoln rozhodl o zrovnoprávnění černochů už dříve, v mnoha jižanských státech, včetně Texasu, ale nebylo toto rozhodnutí až do konce občanské války uplatňováno.

Juneteenth is a reminder that the emancipation of 4 million people in 1865 did not occur in a vacuum or because freedom & equality are written into our Declaration. Emancipation happened in stages and as a result of hard fighting, sacrifice, and killing. Nothing was inevitable.

16:02 – 19. 06. 2021

189 677

„Jsem prezidentem jen několik měsíců, ale myslím si, že tohle pro mě bude jednou z největších poct, kterých se jako prezident dočkám,“ řekl ve čtvrtek při podpisu návrhu na ustavení nového státního svátku Biden.

Juneteenth je prvním nově schváleným federálním svátkem od roku 1983, kdy podobný status získal den Martina Luthera Kinga mladšího.

V Atlantě, jež někdy bývá nazývána kolébkou hnutí za občanská práva, se například tento den oslavuje už mnoho let. Podle místních aktivistů tam proto letošní uznání data jako státního svátku rezonovalo zvlášť silně.

„Zatímco slavíme, musíme pamatovat na to, že za svá práva musíme bojovat - u volebních uren i ve školách. A musíme povstat, od města k městu, napříč celou zemí,“ řekl agentuře Reuters Richard Rose, prezident tamní pobočky asociace bojující za práva nebělošského obyvatelstva NAACP.

Stažení epizod, změna názvu i obsazení. Zábavní průmysl v USA se vyrovnává s rasovými otázkami

Číst článek

Oslavy ve městech

V Atlantě se tak bude například konat pochod od kostela, kde kázal Martin Luther King mladší, velké shromáždění se chystá i v Chicagu. V New Yorku se oslavy protáhly do týdenního festivalu ve čtvrti Queens, který v sobotu vrcholí velkým shromážděním s živými koncerty. Nad Denverem například proletí letka mladých pilotů k připomínce Bessie Colemanové, která v roce 1921 získala jako první černoška pilotní licenci. Na mnoha dalších místech v USA se konají zvláštní bohoslužby, autorská čtení, pikniky, soutěže, přehlídky a další akce.

Velkou roli při oslavách hraje jídlo, a to především grilování, u nějž se setkávají přátelé a rodiny. Typickým pokrmem je salát pojmenovaný po černošském aktivistovi Marcusi Garveym, který se připravuje z červených, černých a zelených fazolí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme