Kalifornie potvrdila zákaz sňatků gayů a lesbiček

Gayové a lesbičky namají v Kalifornii právo na svatbu. V další bitvě války stoupenců a odpůrců homosexuálních sňatků o tom rozhodl Nejvyšší soud tohoto amerického státu. Homosexuálové ale boj nevzdávají. Rozhodnutí kalifornského nejvyššího soudu je další peripetií v mnohaletém souboji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

San Francisco | Foto: Miroslav Konvalina

"Plány na naší svatbu se nemění. Vezmeme se a zůstaneme tady, protože milujeme Kalifornii a tohle město," říká v Los Angeles rozhodně místním novinářům 25letá Meghean Yaple, která je partnerkou jiné lesbičky.

V roce 2004 začalo město San Francisco homosexuály oddávat. Za několik měsíců Nejvyšší soud praxi zakázal, aby po stížnosti gayů a lesbiček sňatky zase povolil, protože by jinak porušoval jejich ústavní právo na rovnoprávné zacházení.

Loni v listopadu ale mírná většina Kaliforňanů hlasovala pro změnu ústavy, aby ta definovala manželství jen jako svazek mezi mužem a ženou. Homosexuálové se znovu na nejvyšší soud obrátili, ale tentokrát neúspěšně.

Útěchou některým z nich může být, že nejvyšší justiční autorita v Kalifornii ale současně potvrdila platnost manželství, která loni stačilo 18 tisíc homosexuálních párů uzavřít.

Gayové ujišťovali v místních médiích o tom, že jejich boj zdaleka nekončí a budou se snažit své právo na manželství definitivně prosadit. Registrované partnerství, které jim stát umožňuje, jim nestačí.

Odpůrci homosexuálních sňatků naopak mluvili o dobrém dnu pro Kalifornii. Nyní se chystají vést kampaň v dalších pěti amerických státech, které svatby gayů a lesbiček umožňují. Jsou to Iowa, Massachusetts, Connecticut, Maine a Vermont.

Přečtěte si také:
Homosexuálové v Kalifornii se bojí voleb a hromadně uzavírají sňatky
Konzervativci bojují proti homosexuálnínm sňatkům v Kalifornii
Kalifornie povolila sňatky homosexuálů

Vít Pohanka, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme