Karibik sčítá škody po hurikánu Irma. Macron při návštěvě ostrovů slíbil rychlou obnovu

Oblast Karibiku sčítá škody po hurikánu Irma, který minulý týden zdevastoval mnohé ostrovy v oblasti. Do obnovy se naplno zapojily i evropské státy, ty ale čelily kritice, že se o svá zámořská území nepostaraly tak, jak by měly. Jeden z nejsilnějších hurikánů za poslední roky na evropských ostrovech v Karibiku zabil nejméně 23 lidí a značně poničil domy i infrastrukturu.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za Francii odcestoval do oblasti prezident Emmanuel Macron, který navštívil francouzské ostrovy. Jedním z nejhůře postižených je Svatý Martin, který je rozdělený mezi Francii a Nizozemsko | Foto: Christophe Ena | Zdroj: Reuters

Za Francii odcestoval do oblasti prezident Emmanuel Macron, který navštívil francouzské ostrovy. Jedním z nejhůře postižených je Svatý Martin, který je rozdělený mezi Francii a Nizozemsko. Macron se prošel přímo zničenými oblastmi, vítal se s místními lidmi a snažil se je povzbudit.

Nechce se opalovat na pláži, ale pomáhat. Česká vědkyně vyráží na hurikánem zdevastovanou Floridu

Číst článek

Prezident přiznal, že situace je v současné chvíli kritická. Řekl ale, že se bude snažit o rychlé obnovení ostrova. „Spolu se mnou sem přijelo 10 tun léků a materiálu, který by měl sloužit k opravě elektrické a telefonní sítě. Na konci týdne by se měla situaci opravdu zlepšit, protože se podaří mnoho věcí zprovoznit,“ řekl Macron.

Následky Irmy na ostrově Svatý Martin | Foto: Christophe Ena | Zdroj: Reuters

Na Svatý Martin a další nizozemská území zavítal taky holandský král Willem-Alexander. Na silně poničeném ostrově strávil pondělí a cestuje po dalších nizozemských ostrovech. Willem-Alexander na Svatém Martinu přiznal, že už zažil regulérní válku i jiné přírodní katastrofy, ale takový rozsah škod nikdy neviděl. Tomu odpovídají i letecké a satelitní snímky některých ostrovů v oblasti. Na mnoha místech se zelené fotky proměnily v hnědou. Zmizely domy i vegetace.

Hurikán poškodil i britské ostrovy. Britský ministr zahraničí Boris Johnson proto navštíví Britské panenské ostrovy a Anguillu. V oblasti je v tuto chvíli asi 1000 vojáků Spojeného království, kteří pomáhají s nápravou škod. V dalších dnech by se jejich počet měl ještě zvýšit.

Kuba bez energie a vody

Škody sčítají také obyvatelé Kuby, ta patří k nejvíc postiženým oblastem. Vítr o rychlosti až 260 kilometrů v hodině tam v sobotu přinesl i jedenáctimetrové vlny. Ty zaplavily frekventovanou pobřežní promenádu Malecón v Havaně a vytopily domy v jejím okolí. Mnohé z nich dřív patřily bohaté elitě. Po komunistické revoluci v nich ale bydlí chudí Kubánci, kteří neinvestují do údržby.

Některé domy se proto částečně rozpadly, jiné se zřítily úplně. Voda v ulici sahala do metrové výšky. Prezident země Raúl Castro oznámil, že prioritou je v tuto chvíli obnovení přívodu elektřiny domácností. Problémy s dodávkami energie mají i někteří státní podniky. V některých oblastech taky neteče pitná voda.

Většina z víc než milionu evakuovaných lidí se už vrátila do svých domovů. Podle prezidenta Castra by měla být obnova hotová do listopadu, kdy na ostrově začíná hlavní turistická sezona. Právě turisti by měli svými financemi pomoci opravy financovat.

V některých oblastech Kuby neteče pitná voda, problémy jsou po hurikánu i s dodávkami elektrické energie | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme