Lékaři bez hranic kvůli vraždě pacienta zavírají nemocnici na Haiti. ‚Mrtvý lékař neléčí,‘ řekl šéf mise

Nevládní organizace Lékaři bez hranic uzavře jednu ze svých nemocnic na Haiti. Rozhodla se tak poté, co členové kriminálních gangů v pátek ze zařízení unesli jednoho z pacientů a popravili ho, píše v sobotu deník Le Monde. Podle odhadů by kvůli tomuto kroku mohlo přijít o zdravotní péči až 800 000 lidí.

Port-au-Prince Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sestra kontroluje pacientky před porodem v nemocnici ve městě Port-au-Prince, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic.

Sestra kontroluje pacientky před porodem v nemocnici ve městě Port-au-Prince, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic. | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí nevládní organizace je reakcí na událost z pátečního odpoledne, kdy ozbrojení muži vnikli do nemocnice ve městě Carrefour na předměstí metropole Port-au-Prince, píše Le Monde. Ozbrojenci z operačního sálu vyzvedli postřeleného muže a pak „ho chladnokrevně popravili střelou do hlavy“, uvedli Lékaři bez hranic.

Krize na Haiti. ‚Problémy se nabalují. Je tu cholera, málo paliva, špatné zdravotnictví,‘ říká koordinátorka

Číst článek

Po této události se organizace rozhodla nemocnici, kde se útok stal, uzavřít. „Je to smutné, ale nastanou okamžiky, kdy není na výběr - mrtvý lékař neléčí,“ uvedl šéf Lékařů bez hranic na Haiti Benoit Vasseur. Podle něj organizace nemůže ručit za bezpečnost svého personálu a pacientů. Organizace ale zatím nechce z ostrovního státu zcela odejít.

Podle Vasseura uzavření nemocnice výrazně zhorší či připraví o lékařskou péči až 800 000 lidí. Na Haiti, které je nejchudším americkým státem, hrají nevládní organizace klíčovou roli v dostupnosti lékařské péče. Země v minulosti čelila závažným zdravotnickým krizím, ať už kvůli ničivým zemětřesením či epidemii cholery.

Ukrajinský anesteziolog: Mezi směnami nemohu žít normální život. Nouzový stav mám ale nejraději

Číst článek

Pro kriminální gangy zdravotnická zařízení a nemocnice nepředstavují místa, kam by se zdráhaly jít. Podle policie ve středu členové gangů vyzvedli v nemocnicích čtyři policisty a následně je popravili. Kvůli vysokému počtu úmrtí svých kolegů tento týden demonstrovali policisté v hlavním městě.

Kriminální organizace kontrolují většinu území hlavního města a okolí. Jejích vliv ještě vzrostl po vraždě prezidenta Jovenela Moïseho v červenci roku 2021, kdy se ještě prohloubila politická i hospodářská krize na ostrovním státě. OSN vloni zvažovala vyslání vojenské mise na ostrov, která by měla pomoci bezpečnostním složkám. Státy se na misi zatím neshodly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme