Libanonská armáda už třetí den svádí boje s palestinskými extremisty
Nejméně jeden člověk utrpěl odpoledne zranění při střelbě libanonské armády na humanitární konvoj OSN, který vezl vodu a potraviny palestinským uprchlíkům z tábora Nahr al-Bárid. Právě mezi nimi se od neděle skrývají ozbrojenci z organizace Fatah al-islám, při jejichž střetech s vojáky už zahynulo osm desítek lidí včetně mnoha civilistů. Krizi zatím neuklidnila ani nabídka rebelů ke klidu zbraní.
Když libanonská policie v neděli zaútočila na úkryt předpokládaných lupičů v Tripolisu, jen málokdo tušil, že tím odstartovala nejtěžší boje od občanské války 80. let. O to více se nyní spekuluje, kdo za srážkami stojí. Vláda obviňuje Sýrii, která se prý podporou extremistů snaží podkopat mladou libanonskou demokracii.
Opozice ale za potyčkami vidí Spojené státy a jejich údajný záměr zlomit odpor vůči svým blízkovýchodním plánům. Z Bejrútu to přiblížil jeden z místních analytiků. "Podle této teorie má být krize záminkou prosazení rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1559, podle níž mají být v Libanonu odzbrojeny všechny mimovládní skupiny. Armáda by pak pronikla do všech palatinských táborů v zemi a odzbrojila by tamní palestinské milice," vysvětlil.
Libanon čelí útokům ozbrojenců z islámské skupiny Fatah al-Islám už třetí den. Radikálové po poledni nabídli od neděle už třetí příměří, armáda se ale odmítla zavázat ke klidu zbraní. Oznámila ale, že nebude-li napadena, jako první palbu neobnoví.
Domy v Nahr Báridu jsou bombardováním těžce poškozeny a uprchlíci začínají vyjadřovat rozhořčení nad postupem armády. Nespokojenost se začíná ozývat také v dalších z 12 táborů, ve kterých v Libanonu žijí Palestinci. V největších z nich lidé zapálili na ulicích pneumatiky a hrozí nepokoji ve všech táborech.