Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Libanonská armáda už třetí den svádí boje s palestinskými extremisty

Nejméně jeden člověk utrpěl odpoledne zranění při střelbě libanonské armády na humanitární konvoj OSN, který vezl vodu a potraviny palestinským uprchlíkům z tábora Nahr al-Bárid. Právě mezi nimi se od neděle skrývají ozbrojenci z organizace Fatah al-islám, při jejichž střetech s vojáky už zahynulo osm desítek lidí včetně mnoha civilistů. Krizi zatím neuklidnila ani nabídka rebelů ke klidu zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonští vojáci | Foto: AFP

Když libanonská policie v neděli zaútočila na úkryt předpokládaných lupičů v Tripolisu, jen málokdo tušil, že tím odstartovala nejtěžší boje od občanské války 80. let. O to více se nyní spekuluje, kdo za srážkami stojí. Vláda obviňuje Sýrii, která se prý podporou extremistů snaží podkopat mladou libanonskou demokracii.

Opozice ale za potyčkami vidí Spojené státy a jejich údajný záměr zlomit odpor vůči svým blízkovýchodním plánům. Z Bejrútu to přiblížil jeden z místních analytiků. "Podle této teorie má být krize záminkou prosazení rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1559, podle níž mají být v Libanonu odzbrojeny všechny mimovládní skupiny. Armáda by pak pronikla do všech palatinských táborů v zemi a odzbrojila by tamní palestinské milice," vysvětlil.

Libanon čelí útokům ozbrojenců z islámské skupiny Fatah al-Islám už třetí den. Radikálové po poledni nabídli od neděle už třetí příměří, armáda se ale odmítla zavázat ke klidu zbraní. Oznámila ale, že nebude-li napadena, jako první palbu neobnoví.

Domy v Nahr Báridu jsou bombardováním těžce poškozeny a uprchlíci začínají vyjadřovat rozhořčení nad postupem armády. Nespokojenost se začíná ozývat také v dalších z 12 táborů, ve kterých v Libanonu žijí Palestinci. V největších z nich lidé zapálili na ulicích pneumatiky a hrozí nepokoji ve všech táborech.

Zdenka Turková, Vilém Janouš, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme