‚Česká dálniční letargie‘, potraviny i rozšíření dolu. Ve Varšavě jednaly vlády Česka a Polska

Polsku chybí dálnice, která by propojovala jihopolskou Vratislav či hlavní město Varšavu s Prahou. Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki po společném zasedání české a polské vlády ve Varšavě. Zmínil se i o možnosti dálnice, jež by z Krakova vedla přes Moravu dál do Rakouska či Maďarska. Lepší silniční propojení by podle předsedy polské vlády zlepšilo česko-polskou spolupráci v ekonomice, turismu nebo výměně zboží.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki | Foto: Czarek Sokolowski | Zdroj: ČTK/AP

Zatímco Polsko má nyní ve výstavbě 1000 kilometrů dálnic, polský tisk píše o „české dálniční letargii“, když loni se v České republice podařilo uvést do provozu jen čtyři kilometry nových dálnic a letos to má být dalších 26 kilometrů.

O nutnosti využít polské zkušenosti s výstavbou dálnic se ve středu na twitteru zmínil český ministr dopravy Vladimír Kremlík. „O Polsku se mluví jako o zázraku, pokud jde o výstavbu dálnic. Máme se co učit,“ poznamenal.

🇨🇿🇵🇱 Musíme využít polské zkušenosti s výstavbou dálnic. Na společném zasedání obou vlád nás polští kolegové informovali, že ve výstavbě mají nyní 1000 kilometrů. Stranou nezůstala ani vodní doprava. Podpoříme splavnění Odry a její zařazení do transevropské dopravní sítě.

15:33 – 28. 08. 2019

4 51

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu označil Polsko za jednoho z nejdůležitějších partnerů, se kterým má Česká republika nadstandardní vztahy. Babiš s Morawieckým jednal o evropských tématech i nadcházejícím summitu zemí visegrádské skupiny, který se 12. září uskuteční v Praze.

Zemědělství

O budoucí podobě společné zemědělské politiky Evropské unie, africkém moru prasat a bezpečnosti potravin mluvil ministr zemědělství Miroslav Toman s polským kolegou Janem Krzysztofem Ardanowským. Toman podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého ocenil, že se díky dialogu a aktivnímu přístupu podařilo situaci týkající se dovozu polských potravin uklidnit.

„Na druhou stranu však musím podotknout, že problémy s bezpečností a kvalitou potravin dovážených z Polska přetrvávají,“ poznamenal Toman. Zmínil například salmonelu u kuřecího masa nebo pesticidy.

Do Česka se za měsíc dostalo 21 tun drůbežího masa z Polska se salmonelou. Celkem šlo o 14 případů

Číst článek

Svého kolegu proto požádal o aktuální informace týkající se postupu avizované reformy veterinárního dozoru v Polsku. Dozorové organizace obou zemí by se podle Tomana měly ještě více zaměřit na podvody s potravinami, ať už jde o falšování potravin či klamavé označování použitých složek na obale. „Jdou směrem, na kterém jsme se dohodli, pokrok tam je,“ dodal Toman na polskou adresu.

S polským ministrem se shodl, že v Evropské unii je nutné zajistit pro zemědělství adekvátní financování. „Pokud jde o zastropování přímých plateb, kdy ho Polsko na rozdíl od nás podporuje jako povinné, požádal jsem svého polského kolegu, zda by zvážil podporu dobrovolnosti, jak ji navrhujeme my,“ poznamenal Toman.

O dvojí kvalitě zboží jednal se svým polským protějškem i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. K hlavním bodům patřila i jaderná energetika, nebo umělá inteligence.

Spolupráce vojenských letectev

Dalším důležitým tématem v současných česko-polských vztazích je vývoj kolem rozšiřování hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství české hranice severně od Hrádku nad Nisou.

Polsko má podle ministra životního prostředí Richarda Brabce v plánu konzultace, ve kterých bude chtít situaci kolem dolu lidem v Libereckém kraji vysvětlovat. S polským ministrem mluvil také o nelegálním přemisťování odpadů.

Ještě před tiskovou konferencí po společném jednání ministři obrany podepsali dohodu o spolupráci mezi vojenskými letectvy.

Na dnešním zasedání česko-polských vlád jsme společně s ministrem @Mariusz Błaszczak podepsali Dohodu o spolupráci v oblasti vojenského letectví - ta nám mimo jiné umožní plnit alianční závazky a úkoly v rámci integrovaného systému protivzdušné obrany!

16:40 – 28. 08. 2019

4 30

Středeční společné zasedání vlád ve Varšavě bylo šesté v pořadí. Předchozí společné jednání se uskutečnilo loni v listopadu v Praze.

Do Varšavy ve středu provázelo premiéra Babiše osm členů vlády, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Na dnesnim jednani ve Varsave jsme se bavili hlavne o rodinach. Polaci davaji na rodinnou politiku 4 % HDP. Je videt, ze mame co dohanet :)

17:59 – 28. 08. 2019

5 19

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme