‚Česká dálniční letargie‘, potraviny i rozšíření dolu. Ve Varšavě jednaly vlády Česka a Polska

Polsku chybí dálnice, která by propojovala jihopolskou Vratislav či hlavní město Varšavu s Prahou. Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki po společném zasedání české a polské vlády ve Varšavě. Zmínil se i o možnosti dálnice, jež by z Krakova vedla přes Moravu dál do Rakouska či Maďarska. Lepší silniční propojení by podle předsedy polské vlády zlepšilo česko-polskou spolupráci v ekonomice, turismu nebo výměně zboží.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki

Český premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki | Foto: Czarek Sokolowski | Zdroj: ČTK/AP

Zatímco Polsko má nyní ve výstavbě 1000 kilometrů dálnic, polský tisk píše o „české dálniční letargii“, když loni se v České republice podařilo uvést do provozu jen čtyři kilometry nových dálnic a letos to má být dalších 26 kilometrů.

O nutnosti využít polské zkušenosti s výstavbou dálnic se ve středu na twitteru zmínil český ministr dopravy Vladimír Kremlík. „O Polsku se mluví jako o zázraku, pokud jde o výstavbu dálnic. Máme se co učit,“ poznamenal.

🇨🇿🇵🇱 Musíme využít polské zkušenosti s výstavbou dálnic. Na společném zasedání obou vlád nás polští kolegové informovali, že ve výstavbě mají nyní 1000 kilometrů. Stranou nezůstala ani vodní doprava. Podpoříme splavnění Odry a její zařazení do transevropské dopravní sítě.

15:33 – 28. 08. 2019

4 51

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu označil Polsko za jednoho z nejdůležitějších partnerů, se kterým má Česká republika nadstandardní vztahy. Babiš s Morawieckým jednal o evropských tématech i nadcházejícím summitu zemí visegrádské skupiny, který se 12. září uskuteční v Praze.

Zemědělství

O budoucí podobě společné zemědělské politiky Evropské unie, africkém moru prasat a bezpečnosti potravin mluvil ministr zemědělství Miroslav Toman s polským kolegou Janem Krzysztofem Ardanowským. Toman podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého ocenil, že se díky dialogu a aktivnímu přístupu podařilo situaci týkající se dovozu polských potravin uklidnit.

„Na druhou stranu však musím podotknout, že problémy s bezpečností a kvalitou potravin dovážených z Polska přetrvávají,“ poznamenal Toman. Zmínil například salmonelu u kuřecího masa nebo pesticidy.

Do Česka se za měsíc dostalo 21 tun drůbežího masa z Polska se salmonelou. Celkem šlo o 14 případů

Číst článek

Svého kolegu proto požádal o aktuální informace týkající se postupu avizované reformy veterinárního dozoru v Polsku. Dozorové organizace obou zemí by se podle Tomana měly ještě více zaměřit na podvody s potravinami, ať už jde o falšování potravin či klamavé označování použitých složek na obale. „Jdou směrem, na kterém jsme se dohodli, pokrok tam je,“ dodal Toman na polskou adresu.

S polským ministrem se shodl, že v Evropské unii je nutné zajistit pro zemědělství adekvátní financování. „Pokud jde o zastropování přímých plateb, kdy ho Polsko na rozdíl od nás podporuje jako povinné, požádal jsem svého polského kolegu, zda by zvážil podporu dobrovolnosti, jak ji navrhujeme my,“ poznamenal Toman.

O dvojí kvalitě zboží jednal se svým polským protějškem i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. K hlavním bodům patřila i jaderná energetika, nebo umělá inteligence.

Spolupráce vojenských letectev

Dalším důležitým tématem v současných česko-polských vztazích je vývoj kolem rozšiřování hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství české hranice severně od Hrádku nad Nisou.

Polsko má podle ministra životního prostředí Richarda Brabce v plánu konzultace, ve kterých bude chtít situaci kolem dolu lidem v Libereckém kraji vysvětlovat. S polským ministrem mluvil také o nelegálním přemisťování odpadů.

Ještě před tiskovou konferencí po společném jednání ministři obrany podepsali dohodu o spolupráci mezi vojenskými letectvy.

Na dnešním zasedání česko-polských vlád jsme společně s ministrem @Mariusz Błaszczak podepsali Dohodu o spolupráci v oblasti vojenského letectví - ta nám mimo jiné umožní plnit alianční závazky a úkoly v rámci integrovaného systému protivzdušné obrany!

16:40 – 28. 08. 2019

4 30

Středeční společné zasedání vlád ve Varšavě bylo šesté v pořadí. Předchozí společné jednání se uskutečnilo loni v listopadu v Praze.

Do Varšavy ve středu provázelo premiéra Babiše osm členů vlády, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Na dnesnim jednani ve Varsave jsme se bavili hlavne o rodinach. Polaci davaji na rodinnou politiku 4 % HDP. Je videt, ze mame co dohanet :)

17:59 – 28. 08. 2019

5 19

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme