'Hrdinové neumírají!' Rusové si na mostě u Kremlu připomněli tři roky od vraždy opozičníka Němcova

Minutou ticha, zapálenými svícemi a květinami si v Moskvě v mrazivé noci připomněli památku Borise Němcova, opozičního politika zavražděného před třemi lety na mostu nedaleko Kremlu. Vrahy sice policie dopadla a soudy je odsoudily k vysokým trestům, ale zadavatel vraždy zůstává dodnes neznámý.

Od stálého zpravodaje Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Improvizovaný pomník Borise Němcova na Velkém Moskvoretském mostu v centru Moskvy

Improvizovaný pomník Borise Němcova na Velkém Moskvoretském mostu v centru Moskvy | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Na Velkém Moskvoretském mostu, přesně na místě, kde došlo k brutální vraždě, se sešlo několik stovek lidí, kteří minutou ticha uctili památku Borise Němcova. Mnozí z nich tady stojí, drží hlídku, střídají se po dvou třech hodinách už tři roky, dnem, nocí, v zimě i v létě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před třemi lety zavraždili v Moskvě opozičního politika Borise Němcova, reportáž Martina Dorazína

Lékař Michail Kircer považuje za velký úspěch, že lidé tady celé ty tři roky vydrželi. Improvizovaný památník na místě vraždy je podle něj ostrovem odporu uprostřed autoritářského státu, první trhlinou v jeho hrázi.

Jiní sem přišli tiše vzpomínat. Obránce lidských práv Serž Šarov-Delaunay říká, že mu Němcov šíleně chybí jako kamarád, politik s vizí moderního Ruska i prostě jako člověk s obrovským smyslem pro humor.

Pieta pod kontrolou policie

Na obou koncích shromáždění stojí policisté, kteří někam telefonují a něco si zapisují, fotografují a natáčejí. Akce je pod silným dohledem.

Smutné místo už průvodci ukazují zahraničním turistům, protože leží v těsné blízkosti a chrámu Vasila Blaženého.

V Moskvě zemřel napadený aktivista, který hlídal provizorní památník Borise Němcova

Číst článek

"Kreml a Rusko bude svobodné", "Hrdinové neumírají" – s těmito hesly a za zvuku kremelského orloje, který odbil půlnoc, se většina lidí za více než dvacetistupňového mrazu rozešla domů.

Hodně jich ale tuto noc zůstalo. Často se totiž stává, že nad ránem přijedou zaměstnanci technických služeb a památník zlikvidují, protože vázy s květinami údajně překážejí chodcům. A tuto noc tady bylo květin opravdu hodně.

Lidé je kladli nejen jako výraz úcty a soustrasti Borisi Němcovovi, ale také druhé oběti tohoto mostu. Loni v létě tu skupina neznámých lidí fyzicky napadla jednoho z dobrovolných strážců památníku – Ivana Skripničenka. Ten na následky vnitřních zranění o několik dní později v moskevské nemocnici zemřel. I jemu lidé přinesli květiny a zapálili svíčky.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme