'Nežiju v jiné galaxii.' Mayová chce s EU zároveň řešit brexit i novou obchodní dohodu

Britská premiérka Theresa Mayová chce souběžně jednat o odchodu své země z Evropské unie a nové dohodě o volném obchodu s Unií. V rozhovoru pro BBC tak nepřímo odmítla představy „sedmadvacítce“ ohledně harmonogramu jednání o brexitu. Mayová přiznala, že rozhovory budou velmi těžké.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Theresa Mayová odmítla slova předsedy Evropské komise Junckera o tom, že údajně „žije v jiné galaxii."

Nadcházející červnové parlamentní volby označila Mayová za ty nejdůležitější za svého života s tím, že cílem je vytvořit silnou a stabilní vládu pro jednání o brexitu.

Ministerská předsedkyně v show Andrewa Marra znovu zopakovala, že by z pohledu Británie bylo lepší, kdyby jednání nedospěla k dohodě, než kdyby Spojené království muselo přijmout nevýhodné podmínky brexitu. Mayová nezměnila názor ani na otázku ochrany práv zhruba tří milionů unijních občanů žijících ve Spojeném království.

Podle Theresy Mayové jde o reciproční záležitost, kdy se musí souběžně garantovat, že se ochrání práva a status taky britských občanů v členských státech Evropské unie.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme