Slavná katedrála Notre Dame nutně potřebuje opravu za miliardy. Složit se na ni má veřejnost

Jedna z nejvýznamnějších francouzských památek potřebuje naléhavou rekonstrukci. Pařížská katedrála Notre Dame dokončená v polovině 14. století má poničenou hlavně fasádu a vnější konstrukci. Cena přestavby by se mohla vyšplhat na desítky miliónů eur. Pařížské arcibiskupství už proto zahájilo veřejnou sbírku.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pařížská katedrála Notre Dame nutně potřebuje rekonstrukci.

Pařížská katedrála Notre Dame nutně potřebuje rekonstrukci. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Poničená je hlavně fasáda katedrály. Jsou tam naštíplé sochy, částečně nebo úplně odlomené chrliče a taky nejméně tři narušené opěrné oblouky. Ohrožená je tak stabilita celé památky. Na stránkách Notre Dame de Paris uvádějí, že stav katedrály došel do fáze, kdy její jednotlivé částí můžou přestat plnit svou funkci.

Opravit ale potřebuje i mobiliář známé pařížské památky, jako jsou varhany, malby i zvony. Nejlépe je na tom západní část katedrály, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí v devadesátých letech. Ostatní části jsou na tom ale podstatně hůř.

Pařížská katedrála Notre Dame nutně potřebuje rekonstrukci za 2,5 miliardy korun. | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Za poničení památky může kombinace znečištění, větru, deště a času. Katedrála prošla rozsáhlou rekonstrukcí v 19. století a pak se opravovali jen její jednotlivé části.

I tyto postupné přestavby mohou za současný stav jedné z nejvýznamnějších francouzských památek. Pro stavbu katedrály totiž architekti původně použili kameny z okolí Paříže. Pak se ale jednotlivé kusy vyměnily a kombinace různých typů kamenů a stavebních materiálů má špatný vliv na stabilitu zdí a celé památky. Podle francouzského deníku Le Figaro teď hrozí zhroucení nejméně tří opěrných oblouků.

Pařížská katedrála Notre Dame. | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Podle deníku Le Figaro by se částka za rekonstrukci mohla vyšplhat na v přepočtu přes dvě a půl miliardy korun. Stát teď na památku dává ročně v přepočtu téměř 53 miliónů korun.

Pařížské arcibiskupství chce další peníze vybrat ve veřejné sbírce a taky od soukromých investorů a to jak ve Francii, tak i třeba ve Spojených státech. V rámci katedrály taky existuje charita s názvem „Přátelé katedrály Notre Damme" a vznikl také fond u nadace, která se zabývá rekonstrukcí a zachováváním francouzských památek. Darovat peníze je možné i na internetu, přímo na stránkách katedrály.

Před časem se objevily i plány na rozsáhlou rekonstrukci ostrova, kde leží katedrála Notre Dame. Stále ale není jasné, jestli se tyto plány podaří zrealizovat. Stále se totiž nevyjasnilo, kdo by velkou investici zaplatil. Navíc celý plán přišel o velkého politického podporovatele, kterým byl bývalý francouzský prezident Francois Hollande. Plány rekonstrukce ostrova Ile de la Cité počítaly například s vytvořením prosklené promenády těsně před katedrálou Notre Dame.

Pohled zezadu přes řeku na katedrálu Notre Dame. | Foto: Fotobanka Stock.xchng, Adam Brokes

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme