Už našli jejich věci. Záchranáři v Tatrách stále bojují o život dvou jeskyňářů, šance je ale minimální

Od soboty se v polské části Tater snaží záchranáři dostat ke dvěma uvězněným jeskyňářům. Podle velitele zásahu jsou nyní velmi blízko. S hledanými muži se ale zatím nepovedlo navázat žádný kontakt. Šance, že by byli ještě naživu, je prý minimální. Muži v jeskyni uvízli kvůli podzemní vodě, která stoupla a zatopila jim cestu zpět.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoké Tatry - Medena kotlina

Vysoké Tatry - Medena kotlina | Foto: Marcin Białek | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Záchranáři se rozhodli vyrazit k domnělému místu pobytu uvězněných speleologů z druhé strany, než kudy se spustili. Zásah komplikuje především terén. „Nachází se v extrémně úzkých prostorech, které jsou navíc nezmapované,“ vysvětlil Michal Novák z české Speleologické záchranné služby.

V nejhlubší polské části Tater jsou stále uvězněni dva speleologové. Záchranáři s nimi nemají kontakt

Číst článek

Polští záchranáři stěny jeskyně odstřelují výbušninami, aby vytvořili dostatečně široké chodby. Dostali se už k místu, kde si jeskyňáři odložili věci, což nasvědčuje, že jsou blízko.

Čtyři průzkumníci se z jeskyně stihli dostat předtím, než voda prostory, odkud jeskyňáři přišli, zatopila. Díky tomu hned v sobotu upozornili na uvízlé kolegy záchranáře. Muži prý nijak nepochybili, podle Nováka měli jen velkou smůlu. „Kdyby se do jeskyně vydali o den později, voda je nepustí. Kdyby šli o den dřív, nejspíš by se bezpečně vrátili,“ dodal.

Speleologové uvízli ve střední části jeskyně Velká Sněžná v hloubce asi 500 metrů.

Marie Jakšičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme