Rekordní smog vyhání cizince z Pekingu. Život se tam stává nesnesitelným
Život v Pekingu se stává nesnesitelným, stále více lidí chce kvůli smogu z čínského hlavního města odejít. Mnohé firmy také kvůli špatnému ovzduší zápasí s nedostatkem vrcholných manažerů, v Pekingu je totiž neudrží ani vysoké platy.
Stačí se podívat na oblohu nad Pekingem, která je v tom nejlepším případě ‚mléčná‘. I čínské úřady přiznávají, že smog dosáhl nejhorší úrovně za poslední desetiletí, lidé proto omezují nejen vycházky ven, o sportování nemluvě, ale rodiče třeba nakazují dětem, aby se ve školce nebo škole neúčastnily tělocviku a jiných aktivit, hlavně pak ne venku.
V bytech přibývají čističky vzduchu, zároveň ale také roste počet nemocných a čekárny u lékařů jsou plné lidí s dýchacími problémy či záněty průdušek a plic.
O smogu v čínské metropoli mluvil na Radiožurnálu bývalý východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš
Mnozí si ještě vzpomenou, jak byla v roce 2008, v době konání 29. letních olympijských her, obloha nad Pekingem blankytně modrá. Více než čtyři roky poté je ale situace dramaticky odlišná.
Čína sice investovala do zlepšení ovzduší před olympiádou v Pekingu 17 miliard dolarů, ovšem ani to nestačilo, úřady proto zastavily provoz poloviny průmyslových podniků, mnoho lidí také z metropole odjelo, proto byl nižší i počet aut v ulicích.
V současnosti jezdí v Pekingu přes pět milionů aut, elektřina se dále vyrábí hlavně z uhlí a stejně tak se zvyšuje výroba oceli a dalších produktů bez ohledu na životní prostředí. A to je důvod, proč cizinci Peking opouštějí nebo se chystají odstěhovat.
Za smogovou katastrofu na severu Číny může i překotný hospodářský růst
Číst článek
Kvalitu ovzduší už také řadu měsíců sleduje americká ambasáda v Pekingu, která má vlastní měřící přístroje. Sice si za to vysloužila ostrou kritiku ze strany čínských úřadů, které Američany dokonce obvinily z vměšování do vnitřních záležitostí země, ale i díky Spojeným státům mají lidé přesné informace. A ty jsou více než varovné, proto má dnes podle průzkumu Americké obchodní komory v Číně téměř 40 procent firem problém sehnat kvalitní vrcholné manažery.
Londýnská mlha
Číňané jsou tedy, mírně řečeno, rozčilení. Řada z nich se obrací i k Velké Británii, konkrétně Londýnu. Britská metropole měla před 60 lety stejné problémy. Dodnes existují záběry z děsivého smogu z roku 1952, kdy na následky špatného ovzduší zemřelo na čtyři až šest tisíc lidí. Nyní je však Londýn čistým městem, a proto se Číňané ptají, jak to dokázal.
Britská ambasáda v Pekingu se jim tak snaží odpovědět a zveřejnila i dopis bývalého zástupce starosty Londýna, který vypočítává řadu kroků vedoucích ke zlepšení. Především zákon o regulaci znečištění z roku 1954, respektive 1956, který zakazoval používání škodlivých paliv, reguloval spalování uhlí, komíny musely být vyšší, došlo i k relokaci elektráren.
V případě Číny, kde se jen vloni spálilo více než 3,5 milionu tun uhlí, jde však zatím jen o utopii a sami Britové říkají, že jde o dlouhodobou záležitost trvající i 20 let.