Republikánské voliče nezajímají kandidáti, kteří jsou jen odvarem z Trumpa, tvrdí amerikanista Lepš

Ve státech Colorado a Maine padlo rozhodnutí, že se Donald Trump nesmí zúčastnit prezidentských voleb kvůli podněcování ke vzpouře, kterého se měl dopustit v roce 2020, když odmítal uznat svoji volební porážku. „Je to rozhodnutí, které udělal někdo, kdo k tomu měl právo, a v tento moment platí. Ale určitě kolem toho budou další soudní tahanice a nikde není psáno, že je to rozhodnutí finální,“ říká pro Český rozhlas Plus amerikanista Jakub Lepš.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exprezident Donald Trump

Trump tvrdí, že jako prezident měl absolutní imunitu a pro své výzvy k obsazení Kongresu se dovolává na svobodu slova | Foto: Scott Morgan | Zdroj: Reuters

Zatímco ve státě Maine šlo o rozhodnutí státní tajemnice, tedy volené političky z Demokratické strany, v Coloradu o tom rozhodl nejvyšší státní soud, byť nejtěsnější možnou většinou. Podle Lepše jeho verdikt s největší pravděpodobností zvrátí federální nejvyšší soud, přesto se nečeká, že by zde Trump mohl vyhrát volby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je amerikanista Jakub Lepš

„Může to povzbudit politiky a soudce v řadě dalších států, kde budou podobná rozhodnutí teprve dělat. Může k tomu dojít v téměř 20 státech, včetně těch důležitějších z hlediska jejich váhy v prezidentských volbách. A to by pro Trumpa mohl být opravdu problém v jeho cestě do Bílého domu,“ podotýká expert s tím, že by to vedlo i k další polarizaci americké společnosti.

Rozhodnutí v Coloradu a Maine se opírá o 14. dodatek americké ústavy, který byl přijat po občanské válce. Jedním z jeho ustanovení je i to, že vzbouření představitelé Jihu nemohli být ve federálních funkcích a zasedat v Kongresu. Zároveň je ovšem velmi obecný a například přesně nespecifikuje, zda se to může týkat i prezidenta.

Trump se nemůže zúčastnit stranických primárek v Coloradu, rozhodl soud. Exprezident se odvolá

Číst článek

„Spekuluje se o tom, zda o tom vůbec mohou rozhodovat soudy, možná by to mělo být na Kongresu, který daleko více zastupuje americké občany,“ dodává.

Odvar z Trumpa

Lepš připomíná, že Nejvyšší soud není zcela apolitickou institucí a ve své historii v řadě otázek rozhodoval úplně opačně podle toho, jaké zrovna bylo jeho složení. Šest z devíti současných soudců jsou konzervativci a mohl by tak být více nakloněn Donaldu Trumpovi.

Trump tvrdí, že jako prezident měl absolutní imunitu, a navíc se dovolává svobody slova pro své výzvy, aby lidé přicházeli ke Kongresu a bojovali za to, aby nepřišel o své vítězství ve volbách.

„Nejvyšší soud to téměř jistě bude muset posoudit. Bude to mít vliv i na rozhodnutí soudu ve Washingtonu, kde by se měl Trump od března hájit proti tomu, že měl nabádat k povstání proti vládě,“ doplňuje.

Více než třetina Američanů podle průzkumu Bidenovu volbu nepovažuje za legitimní. Jejich počet se zvyšuje

Číst článek

15. ledna začnou republikánské primárky a očekává se, že Trump v Iowě zvítězí nad svými nejvýznamnějšími protikandidáty Nikki Haleyové a Ronu DeSantisovi. Velká část republikánských voličů prý akceptovala Trumpův narativ, že mu vítězství v minulých volbách překazilo spiknutí současného prezidenta Joea Bidena a demokratů, včetně jimi jmenovaných soudců.

„To je samozřejmě vyvrácená lež, ale řada republikánských voličů tomu uvěřila. A pak problémem jeho konkurentů je, že se tvářili, že s Trumpem souhlasí, jen by některé věci dělali rozumněji. Ale pro voliče není nějaký odvar z Trumpa zajímavý,“ konstatuje.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus výše.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme