Zemřel bývalý moskevský starosta a později kritik režimu Jurij Lužkov. Bylo mu 83 let

Ve věku 83 let dnes zemřel ruský politik Jurij Lužkov, který v letech 1992 až 2010 vedl moskevskou radnici. Podle televizní stanice REN TV zemřel Lužkov v Mnichově, kde podstoupil operaci srdce. V chaotických 90. letech minulého století býval Lužkov pokládán za jednoho z nejmocnějších mužů v zemi.

Moskva/Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý starosta Moskvy Jurij Lužkov | Foto: Wikimedia Commons

„Je mi upřímně líto odchodu tohoto činorodého muže, který stál v čele Moskvy ve složitém období po rozpadu Sovětského svazu a hodně udělal pro město a jeho obyvatele,“ uvedl pro agenturu TASS nástupce Lužkovova v čele metropole Sergej Sobjanin.

Ruská ‚Vagnerova armáda‘ opět v plné polní. Moskva využívá chaos v Libyi, aby získala přístup k ropě

Číst článek

Deník Kommersant připomněl, že Lužkov byl moskevským starostou třikrát zvolen voliči, než jej v září 2010 sesadil tehdejší prezident Dmitrij Medveděv „pro ztrátu důvěry“.

Kreml až později v polemice s bývalým starostou, který se po svém pádu přeměnil v ostrého kritika poměrů, ohlásil, že k odvolání vedlo „krajně neefektivní řízení města“ a „bezmezná korupce“ v metropoli.

Lužkov naopak tvrdil, že vzápětí po jeho pádu následovalo „zuřivé rozkrádání“. Podle jiné verze Medveděva rozzlobilo, že Lužkov odjel na dovolenou v době, kdy Moskva celé týdny strádala dýmem z požárů v okolí metropole.

Po odchodu z funkce Lužkov podnikal v zemědělství a věnoval se chovu koní a včel.

V dobách, kdy Lužkov býval všemocným starostou metropole, se jeho manželka Jelena Baturinová, podnikající ve stavebnictví, vyšvihla na pozici jedničky na žebříčku nejbohatších Rusek, se jměním odhadovaným na více než miliardu dolarů. Po léta sloužila ruské opozici jako symbol prohnilosti a korupce v metropoli.

Až po Lužkovově pádu se vyšetřovatelé začali zajímat o osud miliard z moskevského rozpočtu a o podnikání exstarostovy choti. Baturinová, která má nemovitosti i v Británii a Rakousku, se ale z exilu bránila i tím, že předvolání k výslechům přirovnávala k pronásledování žen „nepřátel lidu“ v éře sovětského diktátora Josifa Stalina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme