Rusko reaguje na projevy solidarity s Českem. Vyhostí diplomaty Slovenska, Estonska, Litvy a Lotyšska

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že vyhošťuje diplomaty z Estonska, Litvy a Lotyšska v odvetě za to, že pobaltské země vypověděly ruské diplomaty v gestu solidarity s Českem. Z Ruska budou podle agentury TASS muset odjet také tři pracovníci slovenského velvyslanectví v Moskvě.

Moskva (Aktualizováno: 12:11 28. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že vyhošťuje diplomaty z Estonska, Litvy a Lotyšska v odvetě za to, že pobaltské země vypověděly ruské diplomaty v gestu solidarity s Českem (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Velvyslanci Ľubomíru Rehákovi bylo řečeno, že rozhodnutí slovenských úřadů projevit pseudosolidaritu s Českem a jeho provokační protiruskou kampaní poškozuje tradičně přátelské rusko-slovenské vztahy a konstruktivní bilaterální spolupráci,“ uvedlo ministerstvo podle TASS.

„Je to zásah do chodu naší ambasády. Věřím, že se s tím vypořádáme. Uděláme všechno pro to, aby naše ambasáda v Moskvě fungovala,“ řekl v reakci slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Dodal, že vyhoštění Slováci musejí opustit Rusko do sedmi dnů.

Slovensko má v Rusku podle dřívějších informací 18 diplomatů a další pracovníky. Rusko mělo na Slovensku před posledním vyhoštěním tří svých pracovníků ambasády 30 diplomatů a dalších 60 pracovníků velvyslanectví.

Litevské ministerstvo zahraničí zareagovalo na vyhoštění svých dvou diplomatů z Ruska prohlášením, ve kterém podle agentury AFP vyjádřilo naději, že Moskva přestane se svou „agresivní diplomacií“ a také přestane „obviňovat jiné země z eskalace“, jakož i vezme na vědomí „signály“ ze Západu.

Česko-ruská roztržka začala po oznámení Prahy, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Česko a Rusko si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů. Na znamení solidarity s ČR vypověděly minulý týden ruské diplomaty i Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Jejich velvyslance si na středu předvolalo ruské ministerstvo zahraničí.

„Mohu říci jen to, že schůzka byla profesionální. Ruští kolegové vyplnili svůj úkol, my jsme je vyslechli a poskytli své vyjádření, a to bylo vše. Budeme své metropole informovat,“ řekl lotyšský velvyslanec po schůzce, která podle agentury TASS trvala přibližně 45 minut.

Moskva zatím nereagovala na rumunské rozhodnutí z počátku týdne; také Bukurešť už vyhostila jednoho z ruských diplomatů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme