Severní Korea přiznala vývoj jaderných zbraní

Severní Korea Američanům přiznala, že nedodržuje jejich společnou dohodu o zastavení zbrojního jaderného programu a má tajný nukleární program. Severokorejští představitelé navíc sdělili, že podepsanou dohodou nepovažují pro sebe za závaznou. Opovážlivost Korejců se v Americe neodešla bez odezvy. Japonsko a Jižní Korea okamžitě požadují po severokorejském režimu zastavení výroby jaderných zbraní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderná fúze

jaderná fúze | Foto: FAS

Korea to prozradila při setkání náměstka amerického ministra zahraničních věcí Jamese Kellyho s Kan Sun Gjuem, pravou rukou prezidenta Kim Čong Ila. James Kelly podle nejmenovaného činitele Bushovy administrativy severokorejskému představiteli otevřeně řekl, že USA vědí, že Pchjong-jang má dostatek Plutonia na výrobu minimálně dvou jaderných zbraní. Kan Sun Gju následně šokoval, když bez jakýchkoliv rozpaků zareagoval: "Váš prezident nás označil za součást osy zla, vaše jednotky se nacházejí na Korejském poloostrově, samozřejmě, že máme nukleární program."

Pokud Severní Korea nepovažuje dohodu o ukončení vývoje jaderných zbraní za závaznou, Spojené státy nebudou pokračovat s touto zemí v dialogu. Podle Jamese Kellyho byly Spojené státy ochotny nabídnout ekonomická a politická opatření ve prospěch Severní Koree, v důsledku posledního vývoje ale USA nemohou v tomto přístupu pokračovat. Očekávají změnu chování v několika oblastech, mimo jiné ve vývoji jaderných zbraní a ve vztahu k mezinárodnímu terorismu.

Podle amerických zpravodajských služeb začal severokorejský nukleární program koncem devadesátých let, několik let poté, co Pchjong-jang podepsal dohodu o tom, že se vzdává vývoje jaderných zbraní. Politiku bezjaderného korejského poloostrova už několik let prosazuje Jižní Korea.

Po této zprávě vystoupil náměstek jihokorejského ministra zahraničí s požadavkem, aby Severní Korea dodržela své mezinárodní závazky ohledně jaderného programu. O celém problému pak chce jihokorejská delegace jednat přímo v Pchjong-jangu, a to při rozhovorech naplánovaných na 19. až 22. října.

Japonsko a Jižní Korea také požadují po severokorejském režimu zastavení výroby jaderných zbraní. "Jsme hluboce znepokojeni," vyjádřila stanovisko japonského premiéra Koizumiho jeho tisková mluvčí, která dodala, že Tokyo se bude snažit využít všech diplomatických procesů, aby přinutilo Pchjongjang vzdát se svého jaderného programu.

Rozčarování ze zveřejněné informace je v Japonsku o to větší, že tato země jako jediná v minulosti poznala následky použití atomových bomb a navíc Koizumi byl jen před několika týdny na historické návštěvě v Severní Koreji. Její vůdce Kim Čong Il mu však o žádné tajné výrobě nukleárních zbraní nic neřekl. Podobně se k problému staví i Soul, který požaduje aby Pchongjang dodržel své mezinárodní závazky, tedy hlavně smlouvu o nešíření jaderných zbranía a dohodu o denukluerizaci Korejského poloostrova, k čemuž se Severní Korea svým podpisem zavázala.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Robert Mikoláš, Miroslav Konvalina, Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme