Spojenci se chystají na boj o bagdádské letiště

Spojenecké síly se chystají dobýt bagdádské mezinárodní letiště. Zaujímají postavení a čekají na vhodný okamžik. Od letiště jsou slyšet série výbuchů. Předsunuté obrněné jednotky americké armády se dnes dostaly pouhých deset kilometrů od jižního okraje irácké metropole. Na jižních předměstích Bagdádu Američané pokračují v bombardování, na které odpovídá intenzivní a vytrvalá palba protiletecké obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obrněná vozidla spojenců | Zdroj: ČTK

Po dvou týdnech války se zřejmě schyluje k rozhodující bitvě o irácké hlavní město. Koaliční jednotky se podle zpravodaje agentury Reuters nacházejí asi 30 kilometrů od okraje Bagdádu. Některé jiné zdroje však uvádějí větší vzdálenost. Dvě divize elitní irácké Republikánské gardy nejsou podle koaličního vedení schopny dalšího aktivního boje.

Irák ale zprávy spojenců o rychlém přiblížení k Bagdádu odmítá. Irácký ministr informací Mohammed Sahháf dokonce tyto informace označil za směšné. "Nejsou nikde v okolí Bagdádu. Jejich tvrzení mají zamaskovat jejich neúspěch. Nejsou dokonce ani 160 kilomterů od Bagdádu. Nedokázali ovládnout žádné irácké město. Vedeme proti tomuto hadovi vyčerpávající válku a vyhrajeme."

Bojuje se v Násiríji, agentura Reuters píše, že americká námořní pěchota upevňuje svou kontrolu nad jihoiráckým městem Násiríja poté, co v uplynulém týdnu zřejmě zlomili odpor polovojenských oddílů Saddámových fidájínů. Jedna obytná čtvrť města je ale stále nepřátelská a američtí vojáci do ní zatím podle všeho nevstoupili.

Američané střeží hořící ropný vrt u města Rumajla | Foto: ČTK

Spojené státy také potvrdily, že jim Irák sestřelil stíhací bombardér Hornet. Jde o první stíhačku, kterou se Iráku od začátku války podařilo poslat k zemi, pravděpodobně raketou země-vzduch. Po pilotovi se stále pátrá, žádné informace o něm ale Američané nemají. Stíhací bombardér se zřítil po zásahu raketou nedaleko Karbaly, asi 80 kilometrů jižně od Bagdádu.

Američané zásobují severní frontu

Spojeným státům se povedlo vyjednat logistickou pomoc od Turecka. Americké jednotky v severním Iráku bude možné zásobovat přes turecké území, a iráčtí Kurdové proto očekávají rychlejší vývoj situace v severním Iráku. Za poslední dny se Saddámova armáda stáhla z podél celé styčné linie, někde až 30 kilometrů do vnitrozemí. Každý den na Kurdy kontrolované území přebíhají desítky iráckých vojáků i důstojníků.

Na letecké plochy v iráckém Kurdistánu nyní již pravidelně přistávají americká letadla. Turecko povoluje přes své území přejezdy konvojů a zatím uznává, že americká přítomnost v iráckém Kurdistánu stačí na zajištění stability oblasti.

Na severu Iráku se kurdští bojovníci utkali s iráckými silami na cestě vedoucí do Mosulu. Podporovaly je přitom malé skupiny amerických vojáků a americké letouny, které útočily na irácké pozice. Kurdští pešmergové oznámili, že Iráčané ustoupili asi pět kilometrů směrem k Mosullu.

Pavla Jazairiová, Markéta Kaclová, Jaromír Janev, Daniela Hornová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme