Svět se rozloučil s Janem Pavlem II.

Zaplněné Svatopetrské náměstí ve Vatikánu se spolu s miliony věřících po celé zeměkouli naposledy loučilo s papežem Janem Pavlem II. Svatý otec, občanským jménem Karol Wojtyla, zemřel minulou sobotu ve věku 84 let a v čele římskokatolické církve stál 26 let. Největšímu smutečnímu shromáždění v novodobých dějinách lidstva přihlíželo před bazilikou svatého Petra na 200 státníků a přes tři miliony poutníků. Po obřadu byla rakev s ostatky Jana Pavla II. bez účasti veřejnosti uložena v kryptě chrámu. Nového papeže zvolí uzavřené zasedání kardinálů - konkláve, které začne ve Vatikánu 18. dubna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplněné náměstí svatého Petra

zaplněné náměstí svatého Petra | Zdroj: ČTK

Pohřební obřady začaly ráno v bazilice svatého Petra krátkou soukromou ceremonií za účasti nejvyšších církevních představitelů. Do rakve vložili váčky s pamětními mincemi a medailemi a také papežův krátký životopis v latině.

Nato papežův osobní tajemník Stanislaw Dziwisz a vatikánský ceremoniář Piero Marini zakryli papežovu tvář bílým hedvábným závojem. Poté byla rakev z cyprišového dřeva uzavřena a vynesena před oltář vztyčený nad schodištěm baziliky.

Slavnostní mše před Svatopetrskou bazilikou, kterou řídil doyen kardinálského sboru Joseph Ratzinger, začala úderem 10. hodiny. "Byl to služebník Boží z celého svého srdce. Nikdo z těch, kdo jej viděli při modlitbách, kdo slyšeli jeho kázání, na něj nezapomene," zdůraznil Ratzinger.

Kardinálova slova byla často přerušována potleskem, pro pohřební obřad neobvyklým. Silné poryvy větru listovaly v evangeliu položeném na rakvi a nakonec knihu symbolicky zavřely, jako by se tak uzavřel papežův život.

Motlitby na pohřbu Jana Pavla II., který se neúnavně zasazoval o dialog různých církví, zazněly v mnoha jazycích, slova se poprvé v historii ujali také patriarchové východních ortodoxních církví, ale i anglikánský arcibiskup z Canterbury.

Mezi přítomnými státníky byli americký prezident George Bush, francouzský prezident Jacques Chirac, německý kancléř Gerhard Schröder či britský premiér Tony Blair. Českou delegaci vedl prezident Václav Klaus. Mezi 2500 významnými smutečními hosty bylo také pět monarchů a stejně tolik královen.

Papežův pohřeb nakrátko smířil i nesmiřitelné nepřátele. Při této příležitosti se osobně pozdravili státníci, u nichž by jinak něco takového vůbec nepřicházelo v úvahu. Nejvýraznějším příkladem diplomatické unikátnosti je podání rukou prezidentů Izraele Mošeho Kacava a Sýrie Bašára Asada.

Davy vyprovázely Jana Pavla II. potleskem a skandováním

Obřadu přihlíželo na 300.000 lidí, převažovali věřící z papežova rodného Polska. "Byl to velký člověk, náš rodák. Jiného takového v historii nenajdete," řekl jeden z nich. Další tři miliony poutníků, kteří se na Svatopetrské náměstí nevešli, sledovali obřad na největších římských náměstích prostřednictvím obřích obrazovek.

V okamžiku, kdy dvanáct mužů oděných v černém odnášelo rakev zpátky do baziliky, rozezněl se dlouhotrvající aplaus. Do zvuků svatopetrského zvonu se ozývalo skandování "Santo, subito santo!", kterým věřící žádali, aby byl Jan Pavel II. okamžitě prohlášen za svatého.

Rakev byla v další neveřejné části obřadu za přítomnosti nejbližších spolupracovníků Jana Pavla II. a osob, které se do poslední chvíle staraly o jeho domácnost, definitivně zapečetěna papežskými a vatikánskými pečetěmi. Poté byla vložena do zinkového pouzdra a do další rakve z dubového dřeva. Na té je papežovo jméno, jeho kříž, znak a data jeho pontifikátu.

Pak byly ostatky Jana Pavla II. spuštěny do podzemí krypty, nikoliv do povrchové hrobky, jak se původně uvažovalo. Bylo to poslední přání papeže, které uvedl v závěti. Na stejném místě kdysi spočíval jeden z jeho předchůdců Jan XXIII., o několik metrů vedle odpočívá první papež, apoštol svatý Petr. Pohřební obřad uzavřelo zaklopení rakve mramorovým náhrobkem.

Hrob Jana Pavla II. měl být přístupný veřejnosti od pondělí, podle dnešní zprávy italské televize ale bude zpřístupněn až o několik dní později. Vatikán údajně vyhověl žádosti italských úřadů, které se obávají, že by se jinak zástupy poutníků, které město tento týden ochromily, nerozptýlily.

Hektický život v italské metropoli se dnes v době pohřbu téměř zastavil. Školy a úřady zůstaly uzavřeny a s nimi i většina obchodů, doprava byla z rozsáhlé části vnitřního města vyloučena. Obrovský nápor poutníků se však bezpečnostním složkám podařilo zvládnout a rozloučení s papežem proběhlo bez větších incidentů.

Papeže uctili lidé bez ohledu na víru

Bez ohledu na víru se s Janem Pavlem II. loučily milióny lidí po celém světě. Od Japonska po Kalifornii vyjadřovali Svatému otci svou úctu. Z papežova rodného Polska se davy poutníků vydaly přímo do Říma, i tak se ale jen na louce v Krakově sešlo na 800.000 lidí. Další miliony sledovaly smuteční ceremoniály v přímém televizním přenosu, v kostelech a centrech velkých měst.

Naděje spočívá v mladých - jak to říkal papež, připomněl jeden z účastníků zádušní mše ve Varšavě. "Změna k lepšímu nastane, až se k moci dostane pokolení nezkažené komunismem a totalitou, ta generace, kterou vychovával Svatý otec," řekl. V celé zemi dnes zůstaly zavřeny obchody i školy.

filipínská věřící u portrétu Jana Pavla II. | Foto: ČTK

Papežovu památku uctili dnem smutku také Češi. Na veřejných budovách byly vlajky spuštěny na půl žerdi a v poledne zněly kostelní zvony. Na 200.000 Slováků se modlilo za papeže pod širým nebem na bratislavském předměstí Petržalka, na místě, kde papež v roce 2003 sloužil mši. Mezi přítomnými byl i premiér Mikuláš Dzurinda.

V silně katolickém Chorvatsku byl pátek jedním ze třech dnů státního smutku a lidé tam rozloučení se Svatým otcem prožívali velmi intenzivně. Jan Pavel II. navštívil Chorvatsko třikrát a jak zdůrazňují sdělovací prostředky, premiér Ivo Sanader byl posledním státníkem, který se setkal a papežem v době jeho nemoci.

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zaplnilo 7000 věřících. V Madridu vlály z balkonů kromě španělských vlajek také vlajky Vatikánu s černými stuhami. Navzdory časovému posunu zaplnili věřící i kostely v USA. V losangelském kostele Naší Panny, kde se schází hlavně příslušníci polské menšiny, lidé sledovali pohřeb z Vatikánu na televizní obrazovce.

Bohoslužby v katedrále sv. Marie v japonské metropoli se účastnil i korunní princ Naruhito a úctu vyjádřil i tibetský duchovní vůdce Dalajláma, který dnes přiletěl na návštěvu Japonska. Podle Dalajlámy, který se s papežem Janem Pavlem II. osobně sešel, znamená smrt Svatého otce pro svět nejen ztrátu náboženského vůdce, ale i posla míru.

Největší bohoslužby se konaly v nejlidnatější katolické zemi v Asii, na Filipínách. Lidé se scházeli hlavně v manilském parku Luneta, kde Jan Pavel II. sloužil v roce 1995 mši před pěti milióny věřícími. Za dobu svého pontifikátu Jan Pavel II. navštívil Filipíny dvakrát a sám prý byl přijetím Filipínců velmi nadšený.

Hold vzdaly ale i státy, kde převládá jiné náboženství. V převážně islámské Malajsii se v kostele svatého Jana v Kuala Lumpur za papeže modlili muslimové, buddhisté, hinduisté i sikkhové. Pohřeb zcela ignorovala jen čínská média. Peking pouze ostře kritizoval Itálii za to, že udělila vízum tchajwanskému prezidentovi Čen Šuej-pienovi. Vatikán je totiž jedinou evropskou zemí, která má navázány diplomatické vztahy s Tchajwanem a nikoli s Čínou.

Martin Dorazín, Jiří Hošek, Robert Mikoláš, Klára Stejskalová, Martin Hromádka, Šárka Furda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme