Tolerance většinové společnosti vůči gayům a lesbám v USA stále roste

Američtí gayové a lesby se minulý týden dočkali historického okamžiku – Barack Obama jako první americký prezident podpořil jejich právo na sňatky. Den boje proti homofobii, který připadá na 17. května, připomíná, že homofobie je v Americe na ústupu. Před časem se o tom v Mekce amerických homosexuálů v San Franciscu přesvědčil zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrť Castro v San Franciscu | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Steve Parker

Čtvrť Castro v San Franciscu pulzuje životem. Říká se jí hlavní vesnice homosexuálů ve Spojených státech. Právě tady byl do městské rady zvolený první otevřeně homosexuální politik Harvey Milk. Jeho příběh jste možná viděli ve filmu ověnčeném Oskary z roku 2008.

Ve zdejším Centru pro lesby, gaye, bisexuály a transsexuály jsem si domluvil schůzku s ředitelem pro komunitní projekty, mladým homosexuálem Robertem Ordeňanou.

Zatím neplánuje, že by se oženil, i když to umožňuje 8 z 50 amerických států a hlavní město Washington. Ptám se ho proto, že právo na sňatky je teď v popředí boje amerických homosexuálů za rovnoprávnost. Registrované partnerství jim prostě nestačí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O homofobii v USA natáčel v sanfranciské čtvrti Castro zpravodaj ČRo Vít Pohanka

„Pro gaye a lesby je velmi důležité, aby takovou možnost měli. Bez ní se nebudou před zákonem nikdy cítit úplně rovní,“ vysvětluje Roberto. „Homosexuálové v Americe v každém případě urazili za poslední desetiletí velký kus cesty.“

Je si jistý, že je bude většinová heterosexuální společnost přijímat jako rovnoprávné spoluobčany se vším všudy stále více.

Průzkumy potvrzují jednoznačný trend. Konkrétně agentura Gallup ho dlouhodobě sleduje. V roce 2001 považovalo sňatky gayů a leseb za morálně přijatelné 40 procent Američanů, teď je to 54 procent. Odpůrci ztratili v posledním desetiletí většinu a dnes tvoří 42 procent americké společnosti.

Homosexualita už 20 let není nemoc. Anonymita větších měst přesto pomáhá

Číst článek

To neznamená, že by homofobie úplně vymizela. V tomhle týdnu například zabránili zákonodárci státu Virginie jmenování soudce, který se k homosexualitě otevřeně hlásí. Byl by údajně podjatý v případech, které se práv homosexuálů týkají.

Gayové a lesby bijí na poplach – je to podle nich jasný důkaz toho, že homofobie v Americe pořád existuje.

Vít Pohanka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme