Turecká média jsou podle německé diplomacie ‚zglajchšaltovaná‘
Turecká média jsou podle německého ministerstva zahraničí „prakticky úplně zglajchšaltovaná“ (násilně usměrněná - pozn. red.). Německá diplomacie to podle rozhlasových a televizních stanic WDR a NDR píše v interní zprávě, v níž také varuje, že svoboda mínění a tisku je v Turecku akutně ohrožena.
Zpráva ze srpna letošního roku podle WDR a NDR situaci v Turecku kritizuje nezvykle otevřeně. Uvádí se v ní například, že režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v posledních dvou letech nechal zavřít kolem 200 médií, která obvinil z blízkosti Fethullahu Gülenovi. Tohoto duchovního Ankara viní z pokusu o puč v Turecku před dvěma roky, Gülen to odmítá.
Trumpových ‚nepřátel lidu‘ se zastal Senát, jednohlasně podpořil svobodu tisku a médií
Číst článek
Na tři tisíce novinářů ztratilo podle německé diplomacie v důsledku zavírání médií svou práci, množství jich na základě vykonstruovaných obvinění sedí ve vězení. „Zatčení novináři mluví o týrání v policejní vazbě,“ konstatuje také zpráva.
Za problematické má i to, že zhruba 90 procent tureckých médií je nyní personálně nebo finančně napojeno na vládnoucí Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP). Zbylá média mají často finanční problémy a je na ně vyvíjen tlak.
Silně negativní trend vidí v Turecku i řada jiných zemí nebo neziskových organizací. Reportéři bez hranic nyní Turecko v žebříčku svobody tisku řadí až na 157. místo ze 180 hodnocených států.