Turecká média jsou podle německé diplomacie ‚zglajchšaltovaná‘

Turecká média jsou podle německého ministerstva zahraničí „prakticky úplně zglajchšaltovaná“ (násilně usměrněná - pozn. red.). Německá diplomacie to podle rozhlasových a televizních stanic WDR a NDR píše v interní zprávě, v níž také varuje, že svoboda mínění a tisku je v Turecku akutně ohrožena.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci deníku Zaman s transparenty, 2014

Zaměstnanci deníku Zaman s transparenty, 2014 | Foto: Murad Sezer | Zdroj: Reuters

Zpráva ze srpna letošního roku podle WDR a NDR situaci v Turecku kritizuje nezvykle otevřeně. Uvádí se v ní například, že režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v posledních dvou letech nechal zavřít kolem 200 médií, která obvinil z blízkosti Fethullahu Gülenovi. Tohoto duchovního Ankara viní z pokusu o puč v Turecku před dvěma roky, Gülen to odmítá.

Trumpových ‚nepřátel lidu‘ se zastal Senát, jednohlasně podpořil svobodu tisku a médií

Číst článek

Na tři tisíce novinářů ztratilo podle německé diplomacie v důsledku zavírání médií svou práci, množství jich na základě vykonstruovaných obvinění sedí ve vězení. „Zatčení novináři mluví o týrání v policejní vazbě,“ konstatuje také zpráva.

Za problematické má i to, že zhruba 90 procent tureckých médií je nyní personálně nebo finančně napojeno na vládnoucí Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP). Zbylá média mají často finanční problémy a je na ně vyvíjen tlak.

Silně negativní trend vidí v Turecku i řada jiných zemí nebo neziskových organizací. Reportéři bez hranic nyní Turecko v žebříčku svobody tisku řadí až na 157. místo ze 180 hodnocených států.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme