Ukrajina chce krizi řešit konstruktivně, napovědět by mohla konference OBSE

Až 15 tisíc demonstrantů bylo dnes večer v ulicích Kyjeva, aby dali ukrajinské vládě najevo svůj nesouhlas s pozastavením procesu integrace země do evropských struktur. Protestující neúspěšně blokovali sídlo vlády, aby si vynutili její demisi. Přišel mezi ně i německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, který se zítra v Kyjevě zúčastní ministerské schůzky Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v ukrajinském Kyjevě

Protesty v ukrajinském Kyjevě | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Hned tři bývalí prezidenti Ukrajiny se také dnes postavili za požadavky proevropské opozice. Leonid Kravčuk, Leonid Kučma a Viktor Juščenko navrhli, aby se politická krize vyřešila celonárodním jednáním u kulatého stolu.

Na to reagoval premiér Mykola Azarov. Řekl, že vláda je ochotná sednout si s opozicí za kulatý stůl a projednat všechny otázky směřující k vyřešení současné politické krize. Ukrajinský vicepremiér dodal, že vláda je ochotná jednat také o velmi ostrých otázkách, včetně předčasných prezidentských a parlamentních voleb, které opozice požaduje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v Kyjevě a ukrajinskou politiku sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Ukrajinský ministr vnitra dnes navíc zakázal policii, aby proti demonstrantům používala násilí. Reagoval tak na zásah bezpečnostních složek z minulého víkendu, který média popisují jako brutální a dokazují to i další videozáznamy od prezidentského paláce. V novém klipu, který se objevil v televizi, bijí policisté obušky a kopou do ležícího člověka.

Znepokojující zpráva však přišla z Krymu. Vyjíždí odtud 30 autobusů plných příslušníků speciálních sil Berkut, což je asi 1500 lidí. Aktivisté je zatím na cestě je zablokovali, ale pro komando nejspíš nebude problém je překonat.

Protesty v ukrajinském Kyjevě. Nápis na zdi hlásá „Smrt Janukovyčovi“ | Foto: Martin Dorazín

Kyjevský městský úřad také požádal o soudní rozhodnutí v případě obsazené budovy magistrátu. Příslušníci Úřadu pro výkonnou službu chtějí tak zítra dopoledne magistrát od aktivistů osvobodit.

Vevnitř jsou zřejmě stovky lidí, kteří tam nocují. Hrozí tak nebezpečí střetů, protože demonstranti sami nejspíš dobrovolně neodejdou. To vše v době, kdy v Kyjevě začíná summit OBSE, konkrétně Rady ministrů.

Násilí graduje

Proevropští demonstranti na Ukrajině blokují stále víc institucí a úřadů v Kyjevě. Po prezidentském paláci, vládě a magistrátu vyzvala opozice také k nepřetržitým protestům před státním zastupitelstvím, soudy a ministerstvem vnitra.

Stanové městečko v Kyjevě symbolicky spojuje odlišný východ a západ země

Číst článek

Protestující tak chtějí dosáhnout propuštění mladíků obviněných z výtržnictví před prezidentským palácem. „Svobodu politickým vězňům!“ nebo „Ne policejnímu státu!“ skandoval průvod příbuzných a známých devíti mladíků, které zadržela policie a hrozí jim až devítileté tresty.

„Ti chlapci jsou absolutně nevinní. Soud rozhodl o dvouměsíční vazbě, mohou je poslat do vězení na několik let a my proti tomu musíme protestovat,“ objasňuje Andrej Sydorenko z Demokratické aliance.

Kličko vyřídil v boxu každého soupeře. V ukrajinské politice si věří jako v ringu

Číst článek

Podle agentury UNIAN se vyšetřovatelé snaží ze zadržených přiznání vynutit násilím. Na televizních záběrech ze soudu jeden z mladíků vůbec nebyl schopen vypovídat, zřejmě kvůli otřesu mozku.

Protesty v ukrajinském Kyjevě | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme