Do Ruska podle agentury TASS uteklo více než 1,2 milionu uprchlíků z Ukrajiny

Ruské hranice překročilo více než 1,2 milionu uprchlíků z Donbasu a Ukrajiny, oznámila ve středu ruská agentura TASS s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek. Jde podle ní převážně o občany separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky, jejichž nezávislost Rusko uznalo v předvečer vpádu na Ukrajinu. Kyjev tato území pokládá za okupovaná. OSN uvádí, že do Ruska zamířilo od začátku ruské invaze zhruba 740 000 uprchlíků.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli válce na Ukrajině opustilo podle OSN své domovy už 13,7 milionu lidí

Kvůli válce na Ukrajině opustilo podle OSN své domovy už 13,7 milionu lidí | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

„Hranici s Ruskem překročilo více než 1,2 milionu lidí, včetně 211 000 dětí. Většina z nich jsou občané východní Ukrajiny a také Rusové,“ řekl zdroj agentuře TASS. Více než 34 000 uprchlíků, včetně 11 000 dětí, se nachází v prozatímních střediscích v 53 z 85 ruských administrativních částí.

Rusko se snaží upevnit pozice na Hadím ostrově, na východě Ukrajiny se bojuje o tři města

Číst článek

Agentura dodala, že uprchlíci dostávají v Rusku pomoc ve výši 10 000 rublů (asi 3400 Kč) na osobu. Zatím byla vyplacena suma 1,846 miliardy rublů (asi 634 milionu Kč).

Rusko začalo organizovat evakuaci lidí z Donbasu, území na východě Ukrajiny, ještě před invazí z 24. února. Ukrajinské úřady si stěžují, že ruské síly vyvážejí z okupovaných míst ukrajinské občany často na druhý konec Ruska.

Mezinárodní organizace pro migraci odhaduje, že od začátku invaze ruských vojsk své domovy na Ukrajině dosud opustilo celkem 13,7 milionu lidí. Většina z nich (přes osm milionů) si našla dočasný domov na Ukrajině, a jsou tedy považováni za vnitřně vysídlené.

Největší uprchlická krize

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uprchlo 5,9 milionu lidí za hranice Ukrajiny. Nejvíce jich zamířilo do Polska, kam podle něj k 9. květnu přišlo přes 3,2 milionu lidí. Následuje Rumunsko (883 000 lidí), Rusko (739 000), Maďarsko (573 000), Moldavsko (457 000) a Slovensko (404 000). Řada uprchlíků se z těchto zemí vydala dál do Evropy.

Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu doposud přes 335 000 víz dočasné ochrany, která jim umožňují v zemi pobývat až rok. Podle ministra vnitra Víta Rakušana mnoho uprchlíků ČR opouští, úřady ale nemají přehled o všech. Podle posledních dat ministerstva vnitra tvoří asi třetinu uprchlíků děti do 15 let. Mezi dospělými Ukrajinci s dočasnou ochranou jsou zhruba tři čtvrtiny žen.

Podle OSN je exodus Ukrajinců ze země nejrychleji rostoucí uprchlickou krizí na území Evropy od konce druhé světové války.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme