Velení ukrajinské armády se rozhodlo dál bránit Bachmut, jednalo společně se Zelenským

Ukrajinské velení se rozhodlo dál bránit Bachmut, který se Rusové už měsíce pokoušejí dobýt. Píší to média o poradě, kterou svolal prezident Volodymyr Zelenskyj jako vrchní velitel ozbrojených sil. Ukrajina zároveň v úterním prohlášení oznámila, že odstraní část obranných bariér v Kyjevě, jelikož hrozba kontaktních bojů v hlavním městě je v současnosti nízká.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci ukrajinské armády v bojové linii poblíž ukrajinského Bachmutu

Vojáci ukrajinské armády v bojové linii poblíž ukrajinského Bachmutu | Zdroj: Reuters

„Bylo přijato rozhodnutí o dalším udržení a obraně města Bachmut,“ napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na komuniké prezidentské kanceláře. Ta zdůraznila, že šlo o společný postoj k obraně východoukrajinského města.

‚Obrana pokračuje.‘ Situace v Bachmutu je složitá, útoky ale odrážíme, říká ukrajinský velitel

Číst článek

Kromě aktuální situace na frontě byla na pořadu jednání i analýza zajištění dodávek zbraní a munice a množství pomoci poskytované partnery a spojenci a její další distribuce.

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj v pondělí uvedl, že situace v Bachmutu je nadále složitá, ukrajinští obránci však odrážejí všechny útoky Rusů.

„Útočné jednotky (žoldnéřů) Wagnerovy skupiny postupují z několika směrů, snaží se prolomit naši obranu a postoupit do centrální části města,“ citovala Syrského ukrajinská mediální platforma Military Media Center. „Všechny pokusy nepřítele o dobytí města odráží dělostřelectvo, tanky a dalšími palebné prostředky. Obrana pevnosti pokračuje!“ dodal.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Bachmut je v současné době jedním z ohnisek války na Ukrajině a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu, který Moskva rozpoutala před více než rokem. Objevují se zprávy o mnoha padlých či raněných na obou stranách.

Ruské jednotky v uplynulých týdnech postoupily severně i jižně od města a hrozí, že v něm obklíčí ukrajinské obránce. Ukrajina nyní kontroluje západní část města, zatímco východní je již v držení ruských sil.

Kancelář ukrajinského prezidenta Zelenského minulý týden oznámila, že Syrskyj i náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj souhlasili, aby obrana Bachmutu pokračovala. Syrskyj v uplynulých dnech obléhané město opakovaně navštívil, aby se na místě přesvědčil o situaci.

Trestní tribunál podle médií zahájí stíhání Ruska. Viní ho z útoků na ukrajinské civilní cíle

Číst článek

Také šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli uvedl, že boje v Bachmutu jsou čím dál tvrdší, jak se Rusové blíží centru města, zatímco „Ukrajinci vrhají do boje nekonečné zálohy“.

Odstranění bariér v Kyjevě

Kyjev demontuje část obranných bariér, které metropole vybudovala v obavě z bojů s ruskou armádou. Hrozba kontaktního boje je nyní v hlavním městě minimální, uvedly úřady v prohlášení.

Krátce po ruském vpádu na Ukrajinu loni 24. února se ve všech kyjevských čtvrtích objevily bariéry z betonových bloků a pytlů s pískem, protitankové zábrany a zákopy. Ruská vojska tehdy k hlavnímu městu zamířila ze severu, po neúspěšném pokusu dobýt Kyjev se ale z oblasti stáhla a své síly soustředila zejména na jih a východ Ukrajiny.

„Po podrobné analýze a kalkulaci všech potenciálních hrozeb se vojenská správa Kyjeva spolu s (obrannými silami hlavního města) společně rozhodla vylepšit systém obranných bariér,“ napsala správa města na telegramu. V provozu podle ní zůstanou některá kontrolní stanoviště, část zátarasů přejde do režimu „spánku“ a některé budou odstraněny.

har, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme