Úroveň radiace v reaktoru ve Fukušimě změří roboti

Společnost TEPCO chce ukončit krizi v elektrárně Fukušima do šesti až devíti měsíců. Do té doby by se mělo stihnout takzvané studené odstavení. Teď chtějí pracovníci jaderné elektrárny zjistit stav poškozených reaktorů. Nejprve ale musí s pomocí amerických robotů změřit úroveň radiace. Její úroveň dosud havarijním týmu neumožňovala, aby se k jednotlivým blokům přiblížily. O další pomoci postiženému Japonsku také v Tokiu jedná americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima | Zdroj: Reuters

Společnost TEPCO, provozující Fukušimu 1, se rozhodla použít roboty americké výroby nejprve v poškozeném reaktoru číslo 3. Pracovníci elektrárny ale ještě předtím provedli jejich zkušební testy, když je nasadili v pátém bloku.

Robot vysoký 70 a široký 50 cm si dokáže i sám otevřít dveře. Pokud se osvědčí, chtějí havarijní týmy stejně postupovat i v prvním a druhém reaktoru. Kromě úrovně radiace mají zjistit vnitřní teplotu i koncentraci kyslíku.

Výsledky jejich výzkumu mají také odpovědět na otázku, jaké další konkrétní kroky bude nutné učinit ke stabilizaci reaktorů.

Robert Mikoláš, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme