Výročí útoku na Kapitol. Lidé ve Washingtonu varovali před Trumpem i zpívali ‚politickým vězňům 6. ledna‘

Kromě oficiálního programu přímo v Kapitolu, kde promluvil i prezident Joe Biden, si první výročí přepadení Kongresu připomínali lidé po celých Spojených státech. Ovšem Američané se kvůli silné a úspěšné dezinformační scéně neshodnou už ani na základních faktech, třeba na regulérnosti voleb. A tak i akce připomínající události loňského 6. ledna se svým výkladem značně lišily.

Od stálého zpravodaje Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pódiu s budovou Kapitolu v pozadí promlouvají k několika stovkám přítomných kongresmani o tom, jak před rokem prchali uvnitř před násilným davem. Za zády jim do šera svítí transparent „chraňte demokracii“. Někteří lidé drží atrapy svíček, jiní transparenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o výročí útoku na Kapitol

Nicky ukazuje obraz, na kterém Donaldu Trumpovi vítr zvedl vlasy a poodkryl hákový kříž. Nechce tím prý říct, že by Trump byl nacista. Považuje ho za autokrata, který odkryl své skutečné politické přesvědčení a který nemá zájem na demokracii, ale na budování vlastní moci.

„Loni 6. ledna jsem tu byla – na druhé straně Kapitolu, s podobnou cedulí. Zaútočili na mě, ceduli zničili a ohrožovali mě. To bylo ještě předtím, než dorazil ten hlavní dav od Bílého domu. Byla jsem tu a jsem tu i teď, abych podpořila demokracii proti Trumpově straně a jejích autokratických, fašistických tendencích,“ tituluje Nicky současnou Republikánskou stranu.

Většina jejích členů v Kongresu před rokem i po útoku na Kapitol hlasovala proti schválení výsledků legitimních voleb. A i rok po jeho odchodu z Bílého domu jsou republikánští politici z velké části Trumpovi loajální.

Projevuje se to i jejich přístupem k událostem 6. ledna, o kterých nechtějí příliš mluvit, natož je vyšetřovat. A velká část voličů jejich přístup sdílí a stále věří lži, která se stala základem pro útok na Kapitol, tedy že volby byly ukradeny.

„Jsem velmi znepokojená, že existuje tolik Američanů, kteří žijí v alternativní realitě. Baví se mezi sebou a pěstují myšlenky, kterými je velmi těžké otřást. Nemyslím, že je možné jejich pohled změnit. My je prostě musíme u voleb marginalizovat. To znamená mobilizovat dost lidí, kteří si uvědomují nebezpečí dalšího Trumpova prezidentství a Trumpovy strany,“ říká Nicky na vzpomínkové akci k výročí útoku na americký Kongres.

‚Bylo to jinak‘

A stačí se přesunout jen o necelých pět kilometrů dál – a rázem se ocitneme v alternativní realitě.

Expert o útoku na Kapitol: Chtěli zajmout nebo zabít některé politiky a úplně rozvrátit výsledky voleb

Číst článek

Před washingtonskou věznicí zaparkoval autobus a z něj vystoupilo několik lidí, kteří přijeli výročí útoku připomenout po svém. Zazpívat přes mříže těm, kteří byli zatčeni a odsouzeni za účast na přepadení Kapitolu a které považují za neprávem zadržené politické vězně 6. ledna.

„Bylo to jinak. Parta lidí, co poslouchala řeč Donalda Trumpa, pak šla ke Kapitolu a bylo jim dovoleno vejít dovnitř. Byli tam provokatéři, agenti FBI a Antify, kteří se snažili vybičovat lidi k hysterii. Lidi byli plní vzrušení, takže nakonec v Kapitolu vyprávěli vtipy, trochu hulákali a dělali si selfíčka,“ dovídám se nakonec, že to, co jsem před rokem viděl u Kapitolu na vlastní oči, prý vůbec není pravda.

Tahanice o výklad událostí 6. ledna v Americe pokračují, a pokud platí, že historii píšou vítězové, může se stát, že za rok, po kongresových volbách, bude i oficiální připomínka přepadení Kongresu vypadat úplně jinak.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme