Ve Venezuele prodloužili stav ekonomické nouze. Na dovoz a distribuci potravin dohlíží armáda

Venezuelský prezident Nicolás Maduro prodloužil o další dva měsíce stav ekonomické nouze. Původně ho vyhlásil v lednu a od té doby je to už třetí prodloužení. Opatření mimo jiné umožňuje zvláštní režim v zásobování obyvatelstva základními potravinami, kterých se v obchodech nedostává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Venezuele prodloužili stav ekonomické nouze. Na dovoz a distribuci potravin dohlíží armáda | Foto: Reuters

Dekret prezidenta Madura opět připomíná termín "ekonomická válka". Toto sousloví Maduro používá velmi často. Tvrdí, že nedostatek zboží, ale už i například surovin pro výrobu léků, je výsledkem tlaku opozice a podnikatelů, kteří údajně sabotují socialistický projekt, který začal Hugo Chávez a Madurova socialistická vláda v něm pokračuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Venezuele prodloužili stav ekonomické nouze. Na dovoz a distribuci potravin dohlíží armáda. Mluvil o tom zpravodaj ČRo v Jižní Americe David Koubek

Dekret, který dává prezidentovi silnější pravomoci a omezuje některá práva Národního shromáždění, platí na další dva měsíce.

Armáda mimo jiné převzala kontrolu nad pěti klíčovými přístavy, kterými se dováží do země zboží a suroviny. Do vedení úřadu pro správu přístavů jmenoval prezident Maduro armádního generála Efraína Luga.

Maduro také jiným dekretem vytvořil zvláštní orgán, takzvanou Velkou misi suverénního zásobování, kterou povede ministr obrany Vladimir Padrino. Vojáci budou podle výnosu dohlížet nad distribucí potravin, hygienických potřeb nebo léků. Orgán má také právo donutit soukromou firmu, aby státu odprodala zboží.

Už teď začínají fungovat takzvané lidové výbory, které rozdělují základní potraviny mezi obyvatelstvo.

V obchodech ve Venezuele je nedostatek zboží, v poslední době je čím dál častější rabování. I v těchto případech zasahuje armáda.

Venezuelská opozice tvrdí, že stav ekonomické nouze povede k vyvlastňování majetku. K tomu už v minulosti docházelo, ale nešlo zatím o masový jev.

Šlo například o jeden řetězec supermarketů a také jednoho prodejce elektrospotřebičů. Naposledy to byla americká firma Kimberly-Clark, která vyráběla třeba toaletní papír a hygienické potřeby, ale zastavila výrobu kvůli nedostatku surovin. Na jejich dovoz se často firmám nedostává deviz. Vláda proto převzala kontrolu nad závodem, jak řekl ministr práce Oswaldo Vera, a předala ho do rukou dělníků, aby spustila znovu výrobu.

Ve Venezuele prodloužili stav ekonomické nouze. Na dovoz a distribuci potravin dohlíží armáda | Foto: Reuters

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme