Vladimir Putin ovládl ruskou Státní dumu

Jasným vítězem včerejších parlamentních voleb v Rusku je strana Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina. Po sečtení asi pěti šestin odevzdaných hlasů dosahuje volebního zisku 63,3 procenta. Do Státní dumy, dolní komory parlamentu, proniknou ještě další tři strany - oficiálně opoziční komunisté, kteří skončí druzí a dva otevření spojenci Putinovy strany: ultranacionalisté Vladimira Žirinovského a Spravedlivé Rusko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin s manželkou Ludmilou | Zdroj: ČTK

Volební účast byla relativně vysoká - 62 procenta. Konečné výsledky včerejších voleb, jejichž průběh se chystají soudně napadnout komunisté i zcela neúspěšná liberální opozice, by mohly být podle tajemníka Ústřední volební komise zveřejněny příští sobotu.

Kdo bude novým prezidentem?

Šéf Jednotného Ruska Boris Gryzlov už oznámil, že strana rozhodne o svém kandidátovi pro březnové prezidentské volby ještě během prosince. Právě otázka Putinova nástupce v čele Ruské federace a Putinovy poprezidentské role v ní teď hlavně zajímají Rusko i svět.

Podle komentářů bylo hlasování de facto plebiscitem o politickém kurzu, který Putin nastolil během svých funkčních období i o samotné jeho osobě. Vzhledem k postavení šéfa Kremlu v čele kandidátky Jednotného Ruska není ani vyloučena jeho abdikace a výměna prezidentského úřadu za křeslo premiéra.

Nejvýraznější podporu zaznamenala Putinova formace v čečenské metropoli Grozném, kde pro ni hlasovalo 99 procent voličů a stejná tam byla i volební účast. Naopak v Moskvě získalo Jednotné Rusko "pouhých" 53 procent.

Volby budou mít dohru u soudu

Kvůli volebním podvodům a manipulacím pod taktovkou Kremlu se obrací na Nejvyšší soud komunisté. Žalobu chystá i Svaz pravicových sil, který skončil podobně jako ostatní uskupení liberální opozice s hubeným ziskem okolo 1 procenta. Nejvýraznější postava liberální opozice, minulý týden uvězněný Garry Kasparov, jehož uskupení Jiné Rusko ani nebylo do voleb zaregistrováno, po oznámení výsledků v televizi BBC znovu obvinil současné vedení z destrukce demokracie.

Silný vliv vládních sil na průběh voleb konstatoval Kimmo Kiljunen, místopředseda Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která dohlížela na průběh hlasování.

Více se o volbách dočtete i ZDE.

Milan Kopp, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme