Evropská centrální banka 'podceňuje vývoj na periférii'

Euro v noci na dnešek mírně oslabilo, přesto se vůči dolaru obchoduje blízko svého čtyřměsíčního maxima. Trh totiž očekává, že vedení Evropské centrální banky po dnešním zasedání nabídne další podrobnosti týkající se zvýšení úrokových sazeb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince

Mince | Foto: Tomáš Adamec

Naopak šéf americké centrální banky Ben Bernanke včera potvrdil, že FED utahování měnové politiky neplánuje. Dokonce i nadále počítá s druhým kolem takzvaného kvantitativního uvolňování.
Americké ekonomice se daří, FED přesto o zvýšení sazeb příliš nemluví. Evropa má stále problémy, Evropská centrální banka zvažuje utažení měnové politiky. Ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka ve Světě o deváté zdůraznil, že důležitý je výhled do budoucna a na něj se názory liší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka ve Světě o deváté

„Stejně tak se liší názory na to, co by teď měly dělat centrální banky. Problémy má jak Evropa, tak Spojené státy, hlavní motor Evropy – Německo ale roste velmi rychle Problémy zde má především periferie a stejná analogie se dá najít v USA, kde u některých států se mluví i o možnostech bankrotu.“

Brožka za pravděpodobné považuje, že Evropská centrální banka vyšle signál, že úrokové sazby bude třeba zvýšit už tento rok. „Už toto je posun, protože ještě před několika týdny se nečekalo, že bylo třeba letos zvyšovat sazby ECB, ale je možné, že očekávání trhu jsou přehnaná.“

Michal Brožka také souhlasil s tím, že rétorika ECB přispívá k posilování eura. To komplikuje život zadluženým zemím na periferii eurozóny, které bojují o přežití. „Měnovou politiku lze přitáhnout buď úrokovými sazbami, nebo působením na měnový kurz. Pokud si evropští centrální bankéři přejí přísnější měnovou politiku, pak je silnější euro možná splněním jejich přání. Slabším ekonomikám, jako Portugalsko, Španělko, Itálie to ale nepomáhá.“

Politika FEDu a Evropské centrální banky se čím dál tím více liší. „ECB dělá spíše málo a nebyla během krize důrazná,“ poznamenal Brožka. Její politiku nyní považuje za špatnou z hlediska vývoje na periferii .“Tamější úroky z dluhopisů jsou střednědobě neudržitelné. A ve stejné chvíli se diskutuje, kdy má ECB zvýšit sazby, přestože inflace hnaná poptávkou nebo riziko jejího vzniku, je velmi malé,“ míní ekonom Michal Brožka.

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme