Jak zaplatit nájem v době nouzového stavu? Právník Jakub Svoboda odpovídal v online chatu

Co mají dělat lidé, kteří teď nemohou platit nájem? Jak požádat o odklad splácení hypotéky? A jaká práva naopak mají majitelé domů? Pomoc nájemníkům i majitelům nemovitostí zasaženým vládními opatřeními kvůli šíření koronaviru probíráme ve Finanční poradně Radiožurnálu a iROZHLAS.cz. Host online chatu právník Jakub Svoboda odpovídal na vaše dotazy.

Finanční poradna Praha (Aktualizováno: 12:35 15. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak zaplatit nájem v době nouzového stavu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Další díly finanční poradny:
6. dubna 2020: Máme exekuce a dluhy, jak mám postupovat v době bez příjmů?
7. dubna 2020: Jak mohou drobní podnikatelé získat pomoc od státu?
8. dubna 2020: Jak si můžete přivydělat, pokud vaše firma přerušila výrobu?
9. dubna 2020: Na jakou pomoc mají nárok rodiče samoživitelé?
10. dubna 2020: Co potřebují senioři, kteří jsou nejohroženější skupinou?
14. dubna 2020: Nouzový stav zasáhl i studenty. Kde si můžou přivydělat?

Vládní opatření během nouzového stavu nejvíce dopadnou na domácnosti, jejichž příjem se snížil, nebo zcela vypadl. Problémy se splácením mají ale také podnikatelé, kteří kvůli koronaviru museli zavřít svoje provozovny a nevydělávají, nebo hlásí pokles zakázek.

Nájemníci bez příjmů budou chráněni před výpovědí z bytů. Cestovky mohou odložit vrácení peněz

Číst článek

Paní Jana Laušová z Prahy má kosmetický salon. Vládní opatření ale její byznys ukončila. Jana přišla o nasmlouvané klienty, jenže nájemné musí platit dál.

„Mé podnikání koronavirová krize ukončila velmi rychle a razantně. Musela jsem kvůli nařízení vlády salón kompletně uzavřít a ze dne na den jsem přišla o veškeré příjmy. Budeme hledat řešení, jak zaplatit v dalších měsících nájmy jak v obchodě, tak doma,” popisuje svou situaci kosmetička.

Pravidla pro odklad

Jasná pravidla, za jakých podmínek by lidé mohli požádat o odklad splátek, nejsou. Návrh zákona ještě musí schválit Senát a podepsat president Miloš Zeman. Podle advokátky Lenky Veselé, která je zároveň i členkou Sdružení nájemníků, je ale nejjistější cestou písemná žádost.

„Nájemce bude o odklad plateb žádat vždy pronajímatele. Lze doporučit, aby se nájemce obrace na pronajímatele písemně – ať už formou doporučeného dopisu, e-mailem nebo datovou schránkou. Pronajímateli dále nájemce musí doložit, že se dostal do prodlení v důsledku (vládních) opatření potvrzením od příslušného úřadu práce,” radí advokátka Lenka Veselá.

Stát i banky dělají všechno pro to, aby lidem finance nedošly, tvrdí člen představenstva ČSOB

Číst článek

Odložit splátky by si lidé mohli až do konce letních prázdnin, podnikatelé do konce června.  Zároveň ale platí, že dlužnou částku musí lidé splatit do konce letošního roku.

Pokud se lidé dostali do problémů se splácením už nyní, advokáti doporučují, aby se nájemníci s majiteli nemovitostí zkrátka dohodli na odkladu nebo alespoň snížení splátek.

Nájemníci se nemusí bát, že by o bydlení přišli. V současnosti totiž nesmí dostat výpověď kvůli neplacení nájemného. Musí ale doložit pokles příjmů způsobený vládními opatřeními. Dál však musí hradit služby spojené s užíváním bytu – tedy třeba energie.

A co druhá strana?

Podle Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí se v Česku pronajímá přes milion bytů nebo domů. Asi čtvrtina z celkového počtu vlastníků připadá na podnikatele nebo firmy. Zbytek – tedy většina - jsou fyzické osoby. I ty ale mají výdaje a v některých případech jsou na příjmu z pronájmu finančně závislí.

Nemožnost výpovědi nájmu v důsledku dopadů koronaviru? Přemrštěné opatření, zlobí se vlastníci

Číst článek

Podle výkonné manažerky Asociace pro rozvoj trhu Marie Mockové navíc hrozí, že nájemníci nebudou mít peníze na dorovnání dluhu. „Domácnosti si nebudou odložené nájemné spořit stranou a v okamžiku, kdy budou povinny nájemné splácet, tak finanční prostředky k dispozici mít zkrátka nebudou,” namítá Mocková.

„Pronajímateli zbyde pouze jistota ve výši jedno-měsíční platby. Pronajímatelé však budou muset hradit své závazky i v době, kdy bude docházet k výpadku plateb nájmů,” dodává.

Kromě nájemného lze dále odložit také splátky úvěrů a hypoték, které si lidé sjednali před 26. březnem. Přerušit splácení můžou domácnosti i firmy na tři nebo šest měsíců. Záleží na každém, jakou variantu si zvolí.

Dlužníci musí prohlásit, že si splátky půjčky odkládají kvůli pandemii. A odkládá se taky splátka půjčky do Státního fondu rozvoje bydlení až do konce listopadu. Týká se asi dvaceti tisíc lidí, hlavně mladých rodin.

Zuzana Švejdová, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme