Start v Bodu obnovy. Filmovka uvede očekávané české sci-fi, výroční cenu převezme Trojan

Letošní Letní filmovou školu zahájí předpremiéra snímku Roberta Hloze Bod obnovy. „Přesně 60 let od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká kinematografie opět dočkala výpravné sci-fi s originálním a silným nápadem,“ láká diváky dramaturg Jaroslav Sedláček. Do Uherského Hradiště zavítá také herec Ivan Trojan nebo režiséři Miloslav Luther a Rajko Grlić, kteří na festivalu převezmou výroční cenu pořadatelské Asociace českých filmových klubů.

Uherské Hradiště Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Ivan Trojan

Herec Ivan Trojan | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Sci-fi Bod obnovy se odehrává v technologicky vyspělé realitě roku 2041, kdy ústava všem občanům garantuje právo na „jeden celý život“. Po nepřirozené smrti, jako je třeba autonehoda nebo teroristický útok, tak může být člověk obnoven ze své digitální zálohy.

„Zdá se to být skvělý systém, zdánlivě dokonalý, Bod obnovy si musí člověk jen pravidelně zálohovat. V rukou morálně nezodpovědných jednotlivců či korporací ale může způsobit nevratné kroky a mít fatální následky. A nejen o tom náš film je, vysvětluje Hloz, který je také spoluautorem scénáře.

Už jste se dnes zálohovali? Nová česká sci-fi Bod obnovy budí v divácích velká očekávání

Číst článek

V hlavních rolích očekávaného snímku, který si už na začátku července udělá zastávku na festivalu v Karlových Varech, se představí Andrea Mohylová, Jan Vlasák, Matěj Hádek a Václav Neužil. Do českých kin se Bod obnovy dostane na konci září.

Výroční festivalovou cenu převezme trojice mužů: herec Ivan Trojan, slovenský režisér a scenárista Miloslav Luther a chorvatský filmař Rajko Grlić.

„Ivan Trojan představuje výjimečný herecký talent, který sice na filmové plátno vstoupil relativně pozdě, zato ho v následujících dvou desetiletích ovládl nevídaným způsobem. Se sedmi Českými lvy, ale především s neuvěřitelně pestrou plejádou postav, které ztvárnil, je jednou z největších hereckých osobností, které máme, a jeho ocenění je tedy více než namístě,“ komentuje letošní výběr laureátů programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Hostem nadcházejícího 49. ročníku Letní filmové školy bude také chilský režisér Fernando Guzzoni, jehož nesmlouvavá dramata podle dramaturgů festivalu mapují „temná zákoutí lidské duše stejně jako čistě chilská témata související s vyrovnáváním se jeho rodné země s temnými kapitolami minulosti“. 

Sekce Retrospektiva připomene tvorbu jedné z největších režisérských osobností klasické hollywoodské éry Howarda Hawkse. Ten během 40leté kariéry westerny (Červená řeka, Rio Bravo), ztřeštěné komedie (Jeho dívka Pátek, Leopardí žena), dobrodružné filmy (Hatari!), muzikály (Muži mají radši blondýnky), gangsterské filmy (Zjizvená tvář) i filmy noir (Hluboký spánek).

Do Varů přijedou herci Ewan McGregor a Alicia Vikander. Festival zahájí drama Královnin gambit

Číst článek

Filmová čítanka představí filmařské i teoretické hnutí italského neorealismu, divácky oblíbená sekce Půlnoční delikatesy na to pak pod heslem „Trash a la Italiana“ naváže žánrově pestrou kolekcí italského braku. Potkají se v ní postapokalyptické „akčňáky“ i zoufalecký hybrid Predátora a RoboCopa.

Jednoho z nejlepších českých scenáristů Jana Procházku, podepsaného pod snímky Ucho, Kočár do Vídně, Páni kluci nebo Už zase skáču přes kaluže, představí sekce Kdo, když ne…

Po čtyřech letech se do programu vrátí také sekce Ikona, která se po von Trierovi a Hanekem tentokrát zaměří na Pedra Almodóvara. Osobnost a tvorbu tohoto excentrického španělského filmaře představí v Uherském Hradišti odborník na jeho dílo José Arroyo.

Devětačtyřicátý ročník Letní filmové školy se koná od 28. července do 3. srpna. Ponese se v motivu Dýcháme pro film.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme