Z operace mandlí do kómatu. Dokument Obchod se svědomím ukazuje na ‚aroganci bílých plášťů‘

Před dvěma lety pomohlo svědectví infiltrátorů České televize k uzavření podvodného terapeutického centra AKTIP. Ve dvou nových dílech cyklu Infiltrace se autorky Šárka Maixnerová a Ivana Lokajová vracejí, aby ve společnosti rozpoutaly debatu o dalších palčivých tématech. V epizodě Obchod se svědomím, který odvysílal první program televize 3. června, ukazují na aroganci lékařů. Obchod s důvěrou se zase věnuje praktikám novodobých „šmejdů“.

Tento článek je více než rok starý.

Pardubice (Aktualizováno: 23:01 3. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z dokumentu Infiltrace: Obchod se svědomím

Z dokumentu Infiltrace: Obchod se svědomím | Zdroj: Česká televize

Osmiletého Adama Vyčítala čekala celkem banální operace nosních mandlí. Lékaři Nemocnice Pardubického kraje se ale nakonec rozhodli provést spolu s ní i operaci krčních mandlí. Kolem jedné hodiny v noci začala chlapci téct krev, což se po podobných zákrocích stává.

Selhání zabránit nejde, ale nesmí být chyba v systému, říká Vojtěch o dokumentu z nemocnice

Číst článek

Jenže chlapec a jeho matka, zdravotní sestra, která s ním v nemocnici přespávala, se místo pomoci setkali s nezájmem a neschopností místního zdravotního personálu. A došlo k tomu, co Ivana Lokajová v komentáři nazve „desátým kruhem pekla“.

Zatímco zoufalá matka tiskne Adamovi k nosu kapesník, po chodbě dětského oddělení pobíhá zdravotní sestra a snaží se sehnat klíč k zamčené ambulanci. Následně k nim dojde lékařka, jen aby hned zase odkráčela pryč. Na chlapce se ani nepodívá.

Konečně přijde pomoc, která má klíče. Adam v tu chvíli krvácí už 13 minut. Následují dva zmatečné telefonáty na záchranku zevnitř nemocnice, další průtahy a pak 45minutová resuscitace a převoz do nemocnice v Hradci Králové. Po chlapci zůstane na chodbě oddělení kaluž krve.

Diváci dokumentu Obchod se svědomím, nového dílu z cyklu Infiltrace, to všechno sledují na záznamu bezpečnostní kamery nemocnice. Zbývá jim jen přihlížet, jak ubíhají minuty v levém horním rohu videa. 

Pardubická nemocnice označila dokument za bulvarizující a podávající jednostrannou interpretaci události. Podle ředitelky Štěpánky Fraňkové měla nemocnice několik důvodů, proč k případu přistupovala mediálně zdrženlivě - byla to mlčenlivost vůči pacientovi, probíhající šetření policie a občanskoprávní spor. Celou reakci nemocnice si můžete přečíst zde

Adamovi je dnes deset let. Poslední dva roky ale strávil ve vigilním stavu. Jak vysvětluje lékař a odborný poradce pořadu Radkin Honzák, znamená to, že jeho orgány fungují dál, ale už není v provozu jeho mozková kůra. Jinými slovy řečeno, po té nešťastné operaci mandlí skončil v kómatu.

Dva roky jsme sledovali skrytými kamerami denní realitu v mnoha nemocnicích, ústavech a léčebnách. Už na přelomu roku 2016 a 2017 jsme zaměstnali infiltrátora v jednom z takových center. Po měsíci dobrovolnické práce přišel se zjištěním, že základ problému není v nedostatku etiky, ale v katastrofálním stavu personálního obsazení a nedostatku financí. Přesto jsme další dva infiltrátory poslali do dalších ústavů. Přišli s tímtéž. Mezi tím vším se ovšem ukrývá ještě něco horšího, než prostá arogance a nesrozumitelná komunikace. Jde o fatální pochybení jednotlivců, která nemocnice a jejich zřizovatelé zametají pod koberec. Manažerské a právní krytí lékařů a situací, se kterými by obyčejný člověk se svědomím nedokázal žít. Bohužel, oběti těchto příběhů své zbytky životů žít musejí. Chybí tu kdokoliv, mimo specializovaných advokátů a několika pacientských organizací, kdo by se jich zastal,“ uvádějí na stránkách České televize tvůrci pořadu Infiltrace.

Rodina Vyčítalova se od té doby i přes rozhodnutí okresního soudu domáhá kompletní zdravotní dokumentace. Loni v říjnu přitom Adamův případ vzbudil docela velký mediální zájem. Jak však popisuje jeho otec Jan, „novináři přijeli, párkrát si Adámka upoutaného na lůžko vyfotili a zase odjeli“.

Vyčítalovi získali díky pomoci veřejnosti nějaké peníze k dalšímu přežití, ale jinak se nic nezměnilo. Nemocnice oznámila, že „mediální podání celé události neodpovídá internímu šetření“. Manželům mezitím docházejí síly i finance. Navíc je tu ještě Adamův o dva roky mladší bratr Honza.

‚Děcko není naše, je to dobrý!‘

Práce dokumentaristů ukázala, že podobných případů lékařského pochybení a následného manažerského krytí jsou desítky. Ten Adamův je výjimečný pouze v tom, že je řádně zdokumentovaný. U dalších dvou příběhů, které mohou diváci v Obchodu se svědomím vidět, se proto tvůrci museli spolehnout na nahrávání konfrontace s lékaři pomocí skryté kamery.

Režisérka Šárka Maixnerová doufá, že by Obchod se svědomím mohl podobně jako loňský Obchod se zdravím pomoct přinést změnu. V dokumentu totiž vystupuje mimo jiné i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který po zhlédnutí kamerového záznamu z pardubické nemocnice dokáže pouze prohlásit, že ho z toho mrazí. Přinejmenším ale věří, že dokáže pomoci Adamovi Vyčítalovi a jeho rodičům.

INFILTRACE: OBCHOD SE SVĚDOMÍM

televizní dokument
Česko, 2019, 52 min
Režie: Šárka Maixnerová

„Chci věřit, že po zhlédnutí příběhu malého chlapce, kterému přímo v nemocnici zničili život, se nic podobného v žádné další nemocnici v Česku nebude moci opakovat. Odhalováním nepravostí chceme pomáhat obyčejným lidem, kteří jsou často bezmocní,“ dodává kreativní producentka pořadu Lenka Poláková.

Už po zveřejnění upoutávky k novému dílu Infiltrace na sebe reakce nenechaly čekat. Podle Maixnerové jí denně přistane do e-mailové schránky několik obdobných příběhů. Jedna nejmenovaná nemocnice údajně volala do televize s otázkou, jestli Adam Vyčítal nebyl u nich. Když pak Maixnerová odvětila, že ne, že u nich došlo k jinému případu, zvolala mluvčí: „To děcko není naše, je to dobrý!“ a následně dodala, že nemocnice vyvodí důsledky.

Dvě nové epizody dokumentárního pořadu Infiltrace odvysílá České televize v pondělí 3. a 10. 6. od 21.20. Díl s názvem Obchod se svědomím bude následovat Obchod s důvěrou o podnikání novodobých „šmejdů“.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme