Hořící keř usiluje v Seville o nominaci na Evropské filmové ceny

Na Evropském filmovém festivalu v jihošpanělské Seville dnes budou odtajněny nominace na Evropské filmové ceny, o něž letos za Česko usiluje snímek Hořící keř polské režisérky Agnieszky Holland a také koprodukční česko-slovenský film Můj pes Killer. Jména vítězů se dozvíme za měsíc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr z filmu Hořící keř

Záběr z filmu Hořící keř | Foto: HBO

Třídilná minisérie Hořící keř se zaměřuje hlavně na to, co se dělo po Palachově sebeupálení. Postupnou proměnu české společnosti zachytila polská oscarová režisérka Agnieszka Holland.

Když autor scénáře, 28letý filmový historik Štěpán Hulík, přemýšlel spolu s producenty, kdo by film natočil, shodli se na jméně Agnieszky Holland. „Okamžitě jsme si uvědomili, že tato varianta má všechna pozitiva toho, že to bude točit někdo zvenčí, kdo je schopný se na nás a naše dějiny podívat ne skrze zažitá klišé, ve kterých jsme vychovávaní,“ říká Hulík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michaela Vetešková přiblížila v Ranním Radiožurnálu film Hořící keř, který usiluje o nominaci na Evropské filmové ceny

V době okupace vojsky Varšavské smlouvy studovala Holland pražskou FAMU a v Praze také zažila období, které nastalo po sebeupálení Jana Palacha. Pro oscarovou režisérku bylo nejzajímavější zachytit období po 16. lednu až do prvního výročí srpnové invaze.

„Nejvíc mě zajímaly dvě polohy. Jak člověk může být odvážný a jak může být zbabělý. Jak může být slabý a najít si sílu nějakého dobra, které je v podstatě nevysvětlitelné a iracionální z hlediska osudu jedince. Ale také jaká je cena, kterou si za to platí,“ řekla Agnieszka Holland.

Ve filmu jsou autentické záběry z té doby a také řada postav je vytvořená na základě skutečných osob. Vystupuje v něm matka Jana Palacha ztvárněná Jaroslavou Pokornou i jeho bratr Jiří zahraný Petrem Stachem. Nejen jejich výkon, ale také kamera Martina Štrby spolu se skvělým scénářem a režií z Hořícího keře vytvořily událost letošní filmové sezóny v Česku.

Na festivalu se představí i dva české filmy

Na desátém ročníku Evropského filmového festivalu v Seville se nesoutežně představí český krátký animovaný film Jana Šrámka a Martina Búřila Chasm. Festival uvede i slovensko-český animovaný snímek Pandy, který už získal ocenění na festivalu ve francouzském Cannes.

Matúš Vizár skončil v Cannes se svým Pandou mezi mladými tvůrci třetí | Foto: Jan Šmíd

Oba filmy uvidí španělské publikum v sekci s názvem Post-Koniec věnované současné animované tvorbě zemí východní Evropy.

„Česká nebo například polská animace má tradičně vysokou úroveň. Organizuje se u vás mnoho důležitých festivalů a panoráma tvůrců a děl je široké. Nebylo jednoduché vybrat si ukázky pro tento festival,“ řekla Českému rozhlasu Elena Duque z programového vedení festivalu.

Michaela Vetešková, Ľubica Zlochová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme